Już w tym tygodniu będziemy skrobać szyby w autach. Idą przymrozki

Zimowa Bydgoszcz / Fot. Jacek Chłąd

Chłodny front, który przybędzie do Polski w środę, 16 listopada, spowoduje znaczne obniżenie temperatury. Wystąpią pierwsze przymrozki. Mogą pojawić się oblodzenia dróg i chodników.

Październik i pierwsza połowa listopada była bardzo ciepłe jak na tę porę roku. Średnia temperatura powietrza w październiku 2022 r. wyniosła w Polsce 11,2°C i była aż o 2,4 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Był to drugi najcieplejszy październik w XXI wieku.

W tym tygodniu dojdzie do znacznego ochłodzenia – Już w środę nad Polskę nasunie się wyż z centrum nad Szwecją, a z północnego wschodu nad obszar kraju zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy prognozują wystąpienie przymrozków – informuje Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej.

W środę, 16 listopada, miejscami w centrum i na południu kraju oprócz deszczu, wystąpią opady deszczu ze śniegiem, możliwe są również opady samego śniegu. W nocy ze środy na czwartek w Bydgoszczy temperatura spadnie poniżej zera, co może skutkować oblodzeniem mokrych dróg i chodników – przekazuje IMiGW.

Przypominamy o wymianie opon na zimowe oraz zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Z uwagi na zbliżające się ochłodzenie warto z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią odzież, ze zwiększoną termoizolacją. Rano i wieczorem wskazane jest stosowanie czapki i rękawiczek. Należy rozważyć zmianę obuwia (grubsza podeszwa). Zaleca się zaopatrzyć w kosmetyki ochronne do skóry. Należy również liczyć się z pogorszeniem się stanu powietrza na skutek intensywniejszego palenia w piecach.

Zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter