Kamienica przy ul. Farnej została wyremontowana. Przy okazji przeprowadzono badania archeologiczne / Fot. B. Witkowski/UMB
W kamienicy działa Prokuratura Rejonowa w Bydgoszczy. Budynek należy od jednych najstarszych na Starym Mieście. W środku znajduje się tablica z XVI wieku. Podczas prac dokopano się do warstwy z czasów lokacji miasta.
Remont rozpoczął się w październiku 2024 roku, a prace wykończeniowe trwały jeszcze na początku tego roku. Podczas prac odświeżono elewację oraz przeprowadzono izolację budynku. Utrzymano jego kolorystykę. Budynek znajduje się w północnej pierzei ul. Farnej, ale dobrze widać go ze Starego Rynku. Kamienica jest trzykondygnacyjna z poddaszem użytkowym. Wzniesiono ją na rzucie prostokąta z wejściem od ul. Farnej. Część nadziemna prezentuje styl eklektyczny z elementami neorenesansu. Oko przyciągają szczególnie gzymsy dekoracyjne przy dachu.
Według źródeł pisanych kamienica w tym miejscu istniała w połowie XVI wieku. W tym czasie budynek było wielokrotnie przebudowywany. Co ciekawe, do dzisiaj w ścianie budynku znajduje się oryginalna wmurowana tablica z piaskowca z łacińską inskrypcją „ANNO DOMINI 1593” oraz inicjałami właściciela (B.K.). Według historyka Lecha Łbika należały one do Bartosza Krapiewskiego – burmistrza Bydgoszczy na przełomie XVI i XVII wieku. Trudno jednak ustalić, w którym miejscu pierwotnie się one znajdowała.
– Tablica jest w dobrym stanie. Znajduje się wewnątrz budynku, w ścianie na dziedzińcu. Nie mają na nią wpływ warunki atmosferyczne – mówi nam Anna Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Bydgoszczy, która przeprowadzała na miejscu prace, ponieważ budynek objęty jest ochroną konserwatorską.
– Przed budynkiem dokonano wykopu od strony ulicy, około 1,5 metra głębokości. Jego celem była izolacja przeciwwilgociowa murów. Prace były utrudnione, ponieważ z każdej strony były sieci przesyłowe: kable i rury. Zauważyłam dużo przemurowań. Udało się odnaleźć niewielką partię cegieł wykonanych ręcznie z zaprawą wapienno-piaskową. Niżej znajdowały się kamienie, co jest typowe dla fundamentów budynków z tamtych czasów. Nie zostały znalezione zabytki wydzielone. Na podstawie tych badań możemy ustalić, że odkryty fundament pochodzi przynajmniej z XVII wieku. Na wcześniejsze datowanie, nie mamy po prostu dowodów archeologicznych, ale nie można tego wykluczyć – wyjaśnia Anna Siwiak.
Archeolog zajmuje się również dziejowymi zmianami urbanistycznymi w Bydgoszczy na podstawie odkrywanych warstw ziemnych. Jest zadowolona z pracy przy ul. Farnej, gdyż przy okazji dokopała się do pierwszego poziomu osadniczego. – To dla mnie istotne w kontekście badań, bo do tej pory nie miałam możliwości dotarcia do tego poziomu w strefie północno-zachodniej lokacyjnej Bydgoszczy. Uzyskałam punktowe dane do odtwarzania pierwotnego modelu terenu w czasie zakładania miasta (połowa XIV wieku) oraz pozyskano fragmenty naczyń ceramicznych z czasów średniowiecza – opowiada nam.
W budynku swoją siedzibę ma Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz Południe Dział Do Spraw Wojskowych. Prace remontowe przeprowadziła firma Wezambud ze Żnina.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!