Kamienica przy Dworcowej 67 / Fot. B.Witkowski/UMB
Rusztowania zdemontowano. Widać już w całej okazałości odnowioną elewację kamienicy przy ul. Dworcowej 67. Warto popatrzeć na ozdabiające ją płaskorzeźby. Jest wśród nich szczupak. Jej pierwszym właścicielem był Erik Hecht – po niemiecku hecht to szczupak.
Kamienica przy Dworcowej 67 stoi tuż przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi, w pobliżu dawnej siedziby Archiwum Państwowego. Zbudowano ją w latach 1912-1913 według projektu Otto Walthera. To jedna z najbardziej okazałych kamienic w tej części Śródmieścia. Liczy aż pięć kondygnacji, a jej elewacja jest zdobiona licznymi płaskorzeźbami.
Widać już je doskonale, bo niedawno zdemontowano rusztowania. Elewacja była zniszczona, teraz jaśnieje bielą. Zdobią je m.in. płaskorzeźba jeźdźca na koniu, głowy Greczynki, Rzymianina czy płaskorzeźba ze szczupakiem. Ta właśnie nawiązuje do pierwszego właściciela Erika Hechta, bogatego księgarza z Bydgoszczy.
Obecnie kamienica jest własnością duńskiej firmy Hunger Development. Spółka została założona w 1994 roku przez duńskiego architekta Floriana Hungera. Od 2007 roku ma siedzibę w Bydgoszczy. Prowadzą ją teraz synowie założyciela.
Inwestor przeprowadził wiele prac przy konstrukcji budynku (m.in. wymiana stropów, trzonów windowych, remont klatek schodowych, dachu). W domu powstały apartamenty mieszkalne o różnych powierzchniach, a na parterze lokale usługowe – na tym poziomie elewacja jest jeszcze w trakcie prac.