Kasztanowiec z Bydgoszczy walczy o tytuł Drzewa Roku. Głosujemy na nasze drzewo. Czas do końca czerwca

Drzewo z Parku Witosa może zostać drzewem roku w Polsce / Fot. UMB

Kasztanowiec zwyczajny znajdujący się w Parku Ludowym im. Wincentego Witosa rywalizuje w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku. Rósł już w czasach zaborów. 1

Kasztanowiec znajduje się w alei zaczynającej się w pobliżu Pałacu Młodzieży, w zachodniej części parku. Drzewo ma ponad 200 lat. Posiada rozłożystą i gęstą koronę. Ma około 20 metrów wysokości i 540 centymetrów w obwodzie. Od 2014 roku jest pomnikiem przyrody.

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest przez polską organizację ekologiczną Klub Gaja. Jest on częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej, który zachęca do podejmowania działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej poświęconej konkursowi. Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca. Każda osoba może oddać jeden, potwierdzając go za pośrednictwem adresu e-mail. Bierze w nim udział 16 drzew z całej Polski. Zwycięzca konkursu co roku reprezentuje Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów – wyjaśniają organizatorzy ideę konkursu.

Bydgoski kasztanowiec zgłoszony przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy dobrze wpisuje się w założenia konkursu, bowiem drzewo można uznać nie tylko za pomnik przyrody, ale i pamięci. Kiedy tam rósł, w tym miejscu znajdował się jeszcze największy w Bydgoszczy cmentarz ewangelicki (1778-1945). Po zakończeniu II wojny światowej cmentarz zamknięto i część grobów przeniesiono go na nekropolię przy ul. Zaświat. Podczas rewitalizacji parku w 2017 roku odkryto, że pod ziemią znajduje się jeszcze wiele szczątków. Szacuje się, że może być ich nawet kilkadziesiąt tysięcy. Strzeże ich piękny kasztanowiec.

Ambasadorami konkursu są Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i pisarka oraz prof. Jan Miodek, językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter