Kazimierz Wielki – założyciel Bydgoszczy najwybitniejszym królem w naszej historii – tak wybrali Polacy

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego / Fot. B. Witkowski/UMB

Kazimierz Wielki wygrał plebiscyt na najwybitniejszego władcę w naszych dziejach. Głosowanie zorganizowało Muzeum Historii Polski z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Ostatni polski król z dynastii Piastów zwyciężył w plebiscycie internetowym zorganizowanym przez Muzeum Historii. Kazimierz Wielki był władcą, który 19 kwietnia 1346 roku nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Jego pomnik stoi przy Wałach Jagiellońskich. Największa uczelnia w mieście wzięła go za swego patrona. Zasłużeni dla miasta obywatele są nagradzani corocznie Medalem Kazimierza Wielkiego.

Ranking na władcę Polski wszech czasów Muzeum Historii Polski zorganizowało z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Głosowali w internecie Polacy, równolegle swego faworyta wybierali także historycy.

W rankingu publiczności oddano ponad 25 400 głosów. Zwycięzca to: „Kazimierz III Wielki – budowniczy, reformator, twórca prawa” – tak pisali o nim autorzy rankingu. O roli ostatniego z dynastii Piastów w naszej historii najwięcej mówi stare powiedzenie: „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.

Za założycielem Bydgoszczy w rankingu znaleźli się: Jadwiga Andegaweńska – patronka Akademii Krakowskiej, Bolesław I Chrobry – pierwszy król Polski, Jan III Sobieski – zwycięzca spod Wiednia, Stefan Batory – silny i skuteczny reformator.

Kolejność w rankingu historyków, w którym głos oddało ponad 30 uznanych badaczy z polskich uczelni i instytucji naukowych, była odmienna choć w czołowej piątce znalazł się także Kazimierz Wielki. Pod uwagę wzięli m.in. politykę wewnętrzną i zagraniczną, reakcję na wyzwania epoki oraz wpływ na wolności obywatelskie.

Eksperci wybrali Kazimierza IV Jagiellończyka – twórcę potęgi unii z Litwą za najwybitniejszego króla. Za nim ustawili: Władysława II Jagiełłę – zwycięzcę spod Grunwaldu, Zygmunta II Augusta – reformatora, który doprowadził do Unii Lubelskiej, Kazimierza Wielkiego i Zygmunta I Starego.

Udostępnij: Facebook Twitter