Kolejarscy wodniacy świętują. RTW Lotto Bydgostia ma już 95 lat. Jubileusz w siedzibie klubu

Trener RTW Lotto Bydgostii Marian Drażdżewski morsował dziś z okazji jubileuszu / Fot. Lotto Bydgostia / Facebook

Na początku była Sparta Bydgoszcz, a wszystko zaczęło się w grudniu 1928 roku. Wtedy w „Dzienniku Bydgoskim” pojawiło się ogłoszenie o zebraniu członków Kolejowego Klubu Sportowego Sparta. W ciągu kolejnych 95 lat klub zmieniał nazwę, ale zawsze przynosił miastu chlubę i sukcesy.

Dziś dawna Sparta to Regionalne Towarzystwo Wioślarskie Lotto Bydgostia. To klub, który przyniósł Bydgoszczy najwięcej medali olimpijskich. Na czele tej listy wielkich mistrzów stoi dwukrotny złoty medalista z Sydney i Aten, Robert Sycz, były prezes Lotto Bydgostii. Złoty medal z igrzysk w Rio de Janeiro przywiozły Magdalena Fularczyk-Kozłowska (także brązowa medalistka z Londynu) i Natalia Madaj-Smolińska. Srebro w Pekinie 2008 mają na swoim koncie Miłosz Bernatajstys i Bartosz Pawełczak. Brąz z Rio 2016 przywiozła jeszcze Magdalena Ciaciuch. W sumie to osiem medali z igrzysk, w tym cztery złote. Do tego cały worek zdobyczy z mistrzostw świata i Europy. Wioślarze są rekordzistami – aż 35 razy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski.

A wszystko zaczęło się od zebrania kolejarzy-sportowców w grudniu 1928 roku, kiedy powołano wielosekcyjny Klub Sportowy Sparta. Na zebraniu założycielskim w kasynie kolejowym przy ul. Zygmunta Augusta zebrało się 90 kolejarzy, którzy prezesem klubu wybrali Kazimierza Stabrowskiego. Poza sportami wodnymi w Sparcie były też sekcje piłki nożnej, tenisa, lekkiej atletyki i turystyczna. „Klub będzie używał barw kolejowych tj. granatowo-amarantowych” – czytamy w notatce w „Dzienniku Bydgoskim”.

Po 95 latach, w poniedziałek (4 grudnia) w nowej przystani Lotto Bydgostii zbudowanej przez miasto świętowano jubileusz klubu, który chlubić się może nie tylko wioślarzami, ale także ma wspaniałe tradycje żeglarskie. Jachty „Euros” i „Solanus” z załogami dokonały niezwykłych wyczynów. Przypomnijmy, że „Solanus” pod dowództwem kpt. Bronisława Radlińskiego opłynął obie Ameryki w trakcie jednego rejsu trwającego 502 dni. Działa także prężna sekcja turystyki kajakowej i rekreacji.

Klub zaczynał jako Sparta, ale potem był KKW Kolejarz i KKW ZNTK. Od 1996 roku działa jako RTW Bydgostia. Wielkie sukcesy sportowe ostatnich 25 lat są związane z Zygfrydem Żurawskim, który był prezesem w latach 1991-2022. Obecnie kieruje klubem Anna Tataruch.

Podczas poniedziałkowej uroczystości za wszystkie sukcesy dziękował m.in. prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Wręczył Medal Prezydenta Miasta Włodzimierzowi Palmowskiemu, a pamiątkowe statuetki Agnieszce Głowackiej i Danielowi Bernatajtysowi. Prezes Tataruch obdarowała prezydenta Bruskiego złotym medalem Drużynowego Mistrza Polski za sezon 2023.

Udostępnij: Facebook Twitter