Kolejna gmina chce uruchomić stałe połączenia autobusowe z Bydgoszczą. Przez cały rok do Ostromecka – lub jeszcze dalej

Linia numer 40 pojedzie tylko do Ostromecka. czy jak chcą mieszkańcy – kilka kilometrów dalej? / Fot. Nadesłane /

Linia numer 40 łączy Fordon z Ostromeckiem w gminie Dąbrowa Chełmińska. Władze gminy chcą, by połączenie funkcjonowało przez cały rok. Mieszkańcy gminy chcą przedłużenia trasy do samej Dąbrowy Chełmińskiej.

– Uruchomienie stałego połączenia autobusowego z Ostromeckiem (w dni powszednie przez cały rok, a w weekend od maja do września) planowane jest od 1 marca 2024 – informuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Ruch władz gminy Dąbrowa Chełmińska, co do zasady spotkał się z zadowoleniem. Jednak mieszkańcy gminy chcą, by połączenie docierało nie tylko do Ostromecka (przez Strzyżawę) ale do Dąbrowy Chełmińskiej. W mediach społecznościowych powstała grupa, w której udzielają się mieszkańcy gminy, zbierają też podpisy pod petycją do wójta, by autobus służył wszystkim mieszkańcom, a nie tylko tym mieszkającym w Ostromecku. Szacują, że koszty po stronie gminy, gdyby autobus kursował do Dąbrowy Chełmińskiej wzrosłyby w skali roku o zaledwie 200 tysięcy złotych, natomiast liczba pasażerów zwiększyłaby się znacznie.

Co na to ZDMiKP?

– Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje ze strony gminy. Należy jednak pamiętać, że to dana gmina decyduje, jak powinny wyglądać i którędy powinny prowadzić połączenia autobusowe na jej terenie.
Szczególnie, że większość kosztów ponosi właśnie ona. My płacimy tylko za pasażerów dojeżdżających z Bydgoszczy do danej gminy. Mieszkańcy w sprawie ew. połączeń (długości tras), powinni konsultować się więc z gminą – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Na grupie „Potrzebny autobus międzygminny z Dąbrowy Chełmińskiej do Fordonu” zgromadziło się już niemal 500 osób. Zgodnie podkreślają, że gmina Dąbrowa Chełmińska jest wykluczona komunikacyjnie. Co ciekawe, podpisy pod petycją zbierane są również w pałacu w Ostromecku – liczniejsze i stałe połączenia z miastem są również na rękę dojeżdżającym do gminy pracownikom z Bydgoszczy, ale również tym, którzy chcieliby korzystać z oferty Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku nie tylko w sezonie.

Młodzi mieszkańcy gminy – dzięki porozumieniu z Bydgoszczą – mogą korzystać już Biletów Malucha i Biletów Uczniowskich, dających im możliwość korzystania z komunikacji miejskiej za 10 złotych miesięcznie.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter