Kolejne publiczne ładowarki do samochodów w Bydgoszczy już dostępne. Jest ich prawie sto

Ładowanie auta przez ładowarkę Budimex Mobility przy ul. Sportowej / Fot. M. Kalaczyński/UMB

Pod koniec maja w Bydgoszczy uruchomiono publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Budimex Mobility znacznie zwiększył dostępność stacji dla „elektryków” w naszym mieście. Wzrasta też liczba aut.

Od końca maja w naszym mieście funkcjonuje 27 publicznych, nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku spółka Budimex Mobility zakupiła od krajowego dostawcy prądu – Enei stacje w: Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu i Szczecinie. Pierwsze uruchomiono w Bydgoszczy.

Do budowy i sprzedaży spółkę państwową zobowiązały zapisy z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ramach transakcji Budimex Mobility nabył 31 stacji w Bydgoszczy (cztery są w budowie). To urządzenia marki Emiter, bez kabli. Punkty są przystosowane do ładowania jednego lub dwóch pojazdów. Każde stanowisko oddaje moc 22 kW. Łącznie udostępniono 54 nowe, publiczne gniazda. Obecny koszt ładowania wynosi 2,19 zł za kWh.

Punkty zlokalizowane w Bydgoszczy, pod pierwotnym szyldem „Zielone Dystrybutory”, po przejęciu przez Budimex Mobility w lutym tego roku, mają nową szatę graficzną. Urządzenia zostały skonfigurowane, wyeliminowano również drobne usterki techniczne. Przeprowadzono pełen proces formalny z dopuszczeniem urządzeń do użytku oraz zawarła umowy na zakup energii elektrycznej z przedsiębiorstwem energetycznym.

Ładowanie przez aplikację

Urządzenia ładujące są zintegrowane z systemem firmy Elocity. Poprzez aplikację mobilną użytkownicy mogą zarejestrować się, przeprowadzić ładowanie oraz uiścić opłatę za usługę. Punkty są również przystosowane do użytku osób korzystających z kont i kart RFID innych operatorów w oparciu o roaming.

Nowe stacje do ładowania powstały przy ulicach: Szubińskiej, Stawowej, Zygmunta Augusta, Markwarta, Naruszewicza, Wiślanej, Filtrowej, Kcyńskiej, Ludwikowo, Szarych Szeregów, Modrzewiowej, Gdańskiej, Łochowskiego, Rekinowej, Konopnickiej, Brzozowej, Pelplińskiej, Madalińskiego, Glinki, Brzechwy, Biwakowej, Smukalskiej, Sportowej i Bielickiej.

Mapa stacji Budimex Mobility w Bydgoszczy.

– Oddanie do dyspozycji kierowców pierwszych ładowarek z logo Budimex Mobility to dla nas ogromny powód do radości. Mamy nadzieję, że rozwój miejskiej sieci o nowe punkty poprawi komfort bydgoskich kierowców i przekona kolejne osoby do wyboru pojazdów elektrycznych – powiedział Jakub Długoszek, członek zarządu Budimiex Mobility. – W naszej firmie od ponad roku uczestniczymy w rozwoju krajowego rynku elektromobilności. Jesteśmy częścią grupy z silnym doświadczeniem w obszarze generalnego wykonawstwa oraz serwisowania i utrzymywania infrastruktury – dodał.

Budimex w perspektywie sześciu miesięcy ma zamiar uruchomić łącznie 220 punktów w całej Polsce.

Coraz więcej „elektryków” na naszych ulicach

Na koniec 2022 roku w Bydgoszczy było zarejestrowanych 317 aut elektrycznych, to o ponad 200 więcej niż w 2021 roku, a ich liczba szybko wzrasta. Do grudnia 2022 roku wydano również dowody rejestracyjne 1022 samochodom hybrydowym oraz 75 motorowerom elektrycznym i 14 motocyklom elektrycznym. W tym czasie w Polsce było około 62 tys. aut „z wtyczką”, w tym ponad 31 tys. pełnych „elektryków”.

Obecnie w Bydgoszczy dostępnych jest 45 punktów publicznych do ładowanie elektrycznych pojazdów, które zawierają 92 pojedyncze gniazda.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter