Obrazy i ich twórcy / Mat. nadesłane
Pełnosprawni artyści połączyli siły z podopiecznymi Fundacji Teraz Wy. W ramach projektu „Łączy nas sztuka” powstało jedenaście ich wspólnych obrazów.
Sztuka może przełamywać wszelkie konwenanse i bariery. Udowadnia to innowacyjny projekt artystyczny Fundacji Teraz Wy pod patronatem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Na jego potrzeby powstało jedenaści unikatowych obrazów malowanych „na cztery ręce” – stworzonych przez pary artystów składających się z osoby pełnosprawnej i niepełnosprawnej. Malowanie odbyło się w różnych miejscach w Bydgoszczy – takich jak Stary Rynek, Wyspa Młyńska, Most Sulimy-Kamińskiego, Plac Wolności.
Chodziło o to, aby włączyć społeczność w obserwację procesów twórczych i zwrócić uwagę na różnego rodzaju problemy społeczne, np. wykluczenie osób z niepełnosprawnościami z życia towarzyskiego czy zawodowego.
Wspólne malowanie nie zakończyło projektu. Jego kolejnym etapem będzie wystawa zorganizowana w Młynach Rothera (27 kwietnia o godz. 16). – To nie będzie statyczna wystawa, gdzie obrazy wiszą na ścianach. Dzieła będą prezentowane osobiście przez artystów. Można powiedzieć, że przejdą się niczym „po wybiegu” w rytm specjalnie wyreżyserowanej muzyki. Do tego gra świateł i śpiew. To po prostu trzeba zobaczyć. Ta wystawa będzie miała interdyscyplinarny charakter. Ma zachęcać odwiedzających do refleksji nad różnorodnością, inkluzją oraz możliwościami, jakie niesie za sobą sztuka. – zapowiada Martyna Ditbrener z Fundacji Teraz Wy.
W czasie wystawy w Młynach Rothera prezentowany będzie także album zawierający zdjęcia wszystkich par artystów. Uwiecznił ich w artystycznej sesji Michał Tomaszewski.
Artyści zaangażowani w projekt to m.in. Iwona Adamczewska, Yunus Tor, artysta, pilot NATO, Paula Rakowska (artystka z zespołem Downa z programu Down the Road), dr Aleksandra Kucewicz-Wasilewska, dr Jakub Elwertowski, Maria Rudzińska, artystka na wózku wspomagającym, Agnieszka Gościniak, Konrad Badowski i Franciszek Lashmann – utalentowani chłopcy z zespołem Downa i artyści z Akademii Muzycznej,
– Projekt to innowacyjna, unikatowa i jedyna taka inicjatywa artystyczna, której celem jest stworzenie obrazów bez żadnych barier społecznych przez 22 artystów pełnosprawnych i niepełnosprawnych, z różnymi rodzajami i stopniem niepełnosprawności fizycznej i umysłowej. Wyjątkowy artystyczny performance, będzie nie tylko wyrazem twórczości, ale również źródłem inspiracji dla społeczeństwa, promując aktywność artystyczną osób niepełnosprawnych. Poprzez ten projekt dążymy do tworzenia społeczeństwa bardziej otwartego, empatycznego i gotowego do integracji różnorodności w życiu codziennym – dodaje Martyna Ditbrener.
Zapisz się do naszego newslettera!