W bydgoskiej policji jest miejsce dla ponad 90 nowych funkcjonariuszy. Podczas ostatniego ślubowania przyjęto tylko jedną osobę do komendy miejskiej w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy, jak wygląda ścieżka rekrutacyjna do policji i ile można zarobić na początku służby.
– Cały czas prowadzimy działania promocyjne zachęcające do wstąpienia do Policji. W tym celu, między innymi, spotykamy się z uczniami szkół średnich oraz studentami, uczestniczymy w audycjach radiowych. Opowiadając o specyfice służby, prezentujemy słuchaczom cały proces rekrutacji oraz wymagania, które musi spełniać kandydat ubiegający się o wstąpienie w nasze szeregi – mówi nam kom. Lidia Kowalska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Droga do policji w Bydgoszczy
Jak dostać się do policji? Informacja o rekrutacji dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz komend miejskich i powiatowych. – Osoby zainteresowane służbą w naszej formacji zapraszamy do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy mieszczącej się przy ulicy Chodkiewicza 32. Podczas rozmowy z pracownikiem Wydziału Kadr i Szkolenia osoba zainteresowana uzyska wszelkie informacje dotyczące procesu rekrutacji. Dowie się, jakie dokumenty należy złożyć i jakie są etapy całego procesu. Informację taką uzyskać można również telefonicznie, dzwoniąc pod jeden z numerów: 47 751 12 62, 47 751 56 48 lub 47 751 56 42.
Kandydat musi też spełnić pewne wymogi, między innymi mieć polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię, nie może też być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Kandydat w procesie rekrutacyjnym otrzymuje punkty. Liczą się też dodatkowe kwalifikacje, jak np. kurs pierwszej pomocy czy uprawnienia instruktorskie w sztukach walki. Później odbywają się: test sprawności fizycznej i wiedzy, komisja lekarska i rozmowa z psychologiem oraz rozmowa kwalifikacyjna. Przyjęci kandydaci rozpoczynają kurs w jednej ze Szkół Policji w Polsce – wyjaśnia Kowalska.
Tzw. „szkółki” policyjne znajdują się: w Pile, Słupsku i Katowicach. Jest też wyższa uczelnia w Szczytnie oraz centrum szkoleniowe w Legionowie. Szkolenie podstawowe do rozpoczynających służbę trwa około 6 miesięcy. Po jego odbyciu zaczyna się pracę w macierzystej komendzie. Na start otrzymuje się około 5400 zł brutto, osoby do 26. roku życia, które są zwolnione z podatku dochodowego, potrącaną mają tylko składkę zdrowotną. Wynagrodzenie wzrasta wraz rozwojem kariery, awansami na wyższe stanowiska.
W marcu 2023 r. w KM w Bydgoszczy zatrudnionych jest 886 policjantów. Zapotrzebowanie na funkcjonariuszy wynosi 11 proc. stanu etatowego, czyli ponad 90 osób.
Komenda wojewódzka. Ślubowanie i nowa komendant
W środę, 8 marca, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy w szeregi kujawsko-pomorskiej policji. Tym razem przybyło 23 mundurowych, w tym tylko jedna osoba w KM w Bydgoszczy. Ślubowały też po cztery osoby z Torunia i Włocławka, po dwie z Grudziądza i po jednej z Aleksandrowa Kujawskiego, Golubia Dobrzynia, Lipna, Nakła nad Notecią, Radziejowa, Sępólna Krajeńskiego, Świecia, Tucholi i Żnina. Trzech policjantów dołączy do Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, podległemu KWP w Bydgoszczy.
Podczas uroczystości, na które przybył Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, wręczono również nominację na stawisko zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy insp. Małgorzacie Jorce, która jest odpowiedzialna za pion kryminalny.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!