Komunikacja miejska w Bydgoszczy. Drogowcy ogłaszają zmiany w rozkładach jazdy

– Obecnie Miejskie Zakłady Komunikacyjne nie realizują od kilku do kilkunastu kursów dziennie. Podjęliśmy więc działania w celu dostosowania rozkładów jazdy do rzeczywistych możliwości kadrowych MZK. Zmiany cen biletów nie są planowane – poinformowali drogowcy.

Zmiany będą polegać m.in. na zmniejszeniu liczby kursów na niektórych liniach, ograniczeń w poszczególnych dniach tygodnia czy też w czasie weekendów.

Jakie są przyczyny wprowadzanych od 1 października ograniczeń?

Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej tłumaczy – W Bydgoszczy, w związku z brakami kadrowymi w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych, w ostatnim czasie doszło do znacznego spadku jakości usług przewozowych na terenie naszego miasta. Usługi nie są wykonywane na poziomie zapisanym w umowach.

Rzecznik dodaje – Takie sytuacje spowodowane brakiem kierowców, występują obecnie w wielu miastach Polski. Dodatkowo w związku z rosnącymi cenami paliw, prądu i ogromnym wzrostem kosztów utrzymania transportu publicznego, w całym kraju wprowadzona są ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji publicznej lub podnoszone są ceny biletów. Takie zmiany zostały już wdrożone lub są analizowane w Szczecinie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie czy Olsztynie.

Przypomnijmy, że od początku roku np. cena paliwa wzrosła z poziomu 5 złotych za litr do ponad 7 złotych.

Tramwaj miejski
Zmiany dotyczą także części komunikacji tramwajowej/ Fot. B.Witkowski / UMB

Zmiany w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy – jakie linie

ZDMiKP zapewnia, że zmiany zostały wprowadzone tylko na liniach z mniejszą liczbą pasażerów, a kursy dostosuje tak, aby minimalizować utrudnienia w poruszaniu się po mieście. Nowe rozkłady będą sukcesywnie zamieszczane na przystankach oraz stronie internetowej ZDMiKP.
A oto wprowadzane od 1 października zmiany na liniach obsługiwanych przez MZK oraz Irex:

na liniach autobusowych:
– nr 54, 59, 60, 61, 71, 77 – zmiany we wszystkie dni tygodnia
– nr 51, 52, 53, 55, 56, 58, 64, 65, 67, 68, 69, 74, 79, 89 – zmiany w dni powszednie i soboty
– nr 62, za T8 – zmiany w dni powszednie
– nr 57, 80– zmiany tylko w soboty
– za T (Babia Wieś) – zawieszenie linii

na liniach tramwajowych :
nr 1 – kursy będą wykonywane w dni powszednie i tylko w godzinach szczytu, kursy nie będą realizowane w weekendy
nr 7 – kursy nie będą realizowane w weekendy
nr 10 – minutowe zmiany w rozkładach jazdy w weekendy
– Jednocześnie informujemy, że w każdym pojeździe zostaną umieszczone informacje z numerami telefonów do Przewoźników (MZK / IREX-Trans) obsługujących dane linie. Pasażerowie będą mogli bezpośrednio kontaktować się z operatorem w sprawie punktualności, czystości pojazdu czy kultury jazdy kierowcy – przekazują drogowcy.

Udostępnij: Facebook Twitter