Kooperacje-Fordon. Trwa nabór wniosków na dofinansowanie projektów związanych z edukacją kulturową

Warsztaty taneczne w MDK nr 5 w Fordonie realizowane w ramach Kooperacji-Fordon / Fot. MDK nr 5

Kolejny raz instytucje lub osoby prywatne mogą wziąć udział w konkursie na dofinansowanie edukacji poprzez kulturę związaną z Fordonem. Do zgarnięcia jest nawet 15 tys. zł. To mogą być np. warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, przedstawienia, wystawy, spacery, a także zajęcia związane z nowymi technologiami czy street artem.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza do udziału w piątej edycji programu Kooperacje-Fordon. Skierowany jest on do osób i instytucji z Fordonu, ale nie tylko. Najważniejsze jest, aby zaproponowany projekt został zrealizowany w największej dzielnicy Bydgoszczy (składającej się z kilku osiedli).

Współpraca na polu edukacji kulturowej

Program jest wyjątkową okazją dla organizacji, fundacji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych, które chcą zaangażować dzieci i młodzież w twórcze działania kulturowe. Jego celem jest wspieranie inicjatyw, które rozwijają potencjał młodych ludzi i umożliwiają im odkrywanie nowych pasji oraz umiejętności w obszarze kultury – informuje Miejskie Centrum Kultury.

Zwykle, co roku, wybieranych jest około 10 pomysłów. Zwycięskie wnioski w tej edycji otrzymają dofinansowanie w wysokości od 3 000 do 15 000 zł. Ale patrząc na wyniki, nie zdarza się, by była to najniższa kwota z deklarowanych widełek. – To są projekty partnerskie, jak sama nazwa mówi, różne instytucje kooperują ze sobą. Każdy zwycięski projekt jest realizowany przez więcej niż jeden podmiot z zakresu kultury, edukacji lub pomocy społecznej. Dzięki temu w Fordonie powstaje sieć podmiotów, które w przyszłości mogą ze sobą współpracować na tych polach dla dobra mieszkańców i twórczości kulturowej. Są to pomysły dla młodych ludzi, a więc młodzież uczy się przy tym partycypowania pozyskanymi dotacjami – mówi Marcin Płocharczyk, koordynator Programu Edukacji Kulturowej Kooperacje-Fordon.

W ubiegłym roku w ramach programu zrealizowano „Podwórko nauki, kultury, tradycji i sztuki – dialog trzech kultur 2024” przez współpracę Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy i Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Dzieci przez kulturę i zabawę kształtowały lokalną – fordońską – tożsamość. Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Fordonie i Filharmonia Pomorska zorganizowały warsztaty taneczne. Stworzono również mobilną aplikację „Fordon (nie)zwykły”, która ma pełnić funkcję ogólnodostępnego przewodnika elektronicznego i pokazywać młodzieży bogactwo kulturowe Fordonu. Więcej pomysłów można podejrzeć na stronie Terenowego Domu Kultury.

Kooperacje-Fordon. Terminy

Zainteresowani mogą składać wnioski do 17 marca 2025 roku. do godz. 14:00. Wypełniony formularz w formacie PDF należy przesłać na adres e-mail: kooperacjefordon@gmail.com. Nazwa pliku powinna być zbieżna z tytułem projektu. Ogłoszenie wyników odbędzie się do 28 marca. Czas realizacji projektów to: 7 kwietnia – 31 października 2025 r.

Ponadto, osoby zainteresowane aplikowaniem mogą przyjść na spotkanie informacyjno-szkoleniowe, które odbędzie się 4 marca 2025 r. o godz. 17:30 przy ul. Gawędy 5. Podczas spotkania będzie można poznać szczegóły programu, zadać pytania, rozwiać wątpliwości oraz dowiedzieć się, jak poprawnie napisać wniosek. Zapisy na spotkanie przyjmowane są pod adresem: kooperacjefordon@gmail.com.

Projekt powstał na bazie programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura. Jest to program, w którym dorośli – partnerzy instytucjonalni wygrywający w konkursach, jak i uczestnicy zajęć – dzieci i młodzież poruszali się w nowej dziedzinie, którą jest edukacja kulturowa poprzez udział w różnych działaniach artystycznych i społecznych.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter