Kościół klarysek w remoncie / Fot. Szymon Makowski / UMB
Trwa remont kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niedługo na dachu popularnych klarysek pojawią się nowe dachówki.
Kościół klarysek to jeden z najstarszych zabytków w naszym mieście, jest wpisany do rejestru zabytków naszego województwa. Dzięki pozyskaniu przez miasto funduszy na remont konserwatorski (3,5 miliona złotych) świątynia przechodzi prace zabezpieczające i remontowe. Odnowiana jest elewacja kościoła, wzmocnione zostaną ceglane elementy i co najważniejsze, w trybie ratunkowym wymieniany jest dach wraz z całą więźbą. Teraz właśnie można prace na dachu oglądać w całej okazałości, niedługo na drewnianych łatach i kontrłatach usadowiona zostanie nowa dachówka. Prace konserwatorskie mają przywrócić funkcjonalność i bezpieczeństwo budynkowi kościoła.
W ich trakcie odkryto w hełmie wieży, którą pokryto już miedzianą blachą, kapsułę czasu, w której znaleziono m.in. monety, niemieckie gazety i dokument budżetu miasta z 1901 roku. Po ich zabezpieczeniu w wieży kościoła umieszczono kolejną kapsułę dla potomnych, do której wsadzono również, po wykonaniu kopii, przedmioty z kapsuły odkrytej wcześniej.
– W drugiej, takiej samej, zamieściliśmy listowne przesłania od bydgoskiego biskupa, prezydenta miasta i wojewody kujawsko-pomorskiego. Dla potomnych pozostawiono również zdjęcia ze współczesnej Bydgoszczy oraz obecne monety i banknoty – powiedział nam ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz katedry bydgoskiej, do której należy filialna świątynia z ul. Gdańskiej.
Więcej na ten temat pisaliśmy tu:
Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 roku. Obecnie kościół jest pod opieką Braci Mniejszych Kapucynów. Od 1946 roku odbywa się w nim całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!