Kościół na Szwederowie będzie odnowiony. To z okazji 100-lecia parafii

Trwa remont kościoła na Szwederowie / Fot. UMB

Świątynia przy ul. Ugory zostanie odświeżona. Kościół był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Przy nim doszło do zbrodni na ludności polskiej we wrześniu 1939 roku. Wierni przygotowują się do obchodów 100-lecia parafii.

Trwają prace remontowe przy elewacji kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. Po bokach świątyni rozstawiono rusztowania w celu odnowienia jasnej elewacji świątyni. Remontowane są również żyrandole z bocznych łuków. Renowacje wykonywane są z pieniędzy parafialnych.

Rok temu przeprowadzono w kościele remont wnętrza. Ustawiono w nim 16-metrowe rusztowania. Wymalowano wszystkie ściany, filary. To był największy taki remont od 60 lat. W 2022 roku odnowiono płaskorzeźbę patronki świątyni, znajdującej się na wieży kościoła. Pod warstwą zabrudzeń odnaleziono oryginalne kolory, które zostały naniesione na płaskorzeźbę. Barwny wizerunek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest dobrze widoczny od ul. Ugory.

Odnowiona w 2022 roku płaskorzeźba na kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

Odświeżanie kościoła związane jest z świętowaniem 100-lecia erygowania parafii. 10 kwietnia przypadnie setna rocznica wydzielenia wspólnoty na Szwederowie z parafii farnej. Dokonał tego ówczesny prymas ks. Edmund Dalbor. W 1926 roku, pierwszy proboszcz parafii, ks. Jan Konopczyński. Trójnawową świątynie wzniesiono w latach 1926-1928. Nad głównym wejście zainstalowano cyfry tworzące liczbę 100. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na kwiecień.

W XX-leciu międzywojennym kościół był ważnym ośrodkiem krzewienie polskiej kultury. W czasie okupacji, mimo zakazu wydanego przez okupantów, księża spowiadali i sprawowali nabożeństwa w języku polsku. Plebania szwederowska stanowiła komórkę kontaktową Armii Krajowej i miejsce „tajnego miniseminarium duchownego”. 10 września 1939 roku żołnierze niemieccy rozstrzelali 21 osób wychodzących z kościoła przy ul. Ugory. O tej zbrodni przypomina pomnik znajdujący się na terenie parafii.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter