Kościół policzył wiernych. Dwa razy mniej chrztów. Znacznie mniej osób na mszach w diecezji bydgoskiej

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował coroczny raport podsumowujący liczbowy stan kościoła w Polce i poszczególnych diecezjach. W diecezji bydgoskiej na niedzielnych mszach zjawia się tylko 23 proc. osób.

Raport pt. Annuarium Statisticum Eccleasiae in Polonia przedstawia dane z 2021 roku. To ważne zastrzeżenie, które podkreślają jego autorzy: „W dniu 26.09.2021 r. – czyli w dniu na który zaplanowano
badanie, obowiązywały dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa.”

Diecezja bydgoska – dwa razy mniej chrztów

Badanie prowadzone przez ISKK składa się w wielu elementów. Jednym z nich, przedstawionych w raporcie jest opis pt. Życie sakramentalne – prezentuje liczbę udzielonych chrztów, małżeństw itd.

W diecezji bydgoskiej drastycznie spadła liczba udzielanych chrztów. W 2020 roku było ich 5288, a w 2021 – tylko 2795. To spadek ponad dwukrotny i całkowicie wyjątkowy w skali kraju, którego nie można wytłumaczyć wyłącznie efektem pandemii. We wszystkich bowiem diecezjach w kraju odnotowano bowiem ponad 315 tys. chrztów – o 3 tys. więcej niż w 2020 roku.

Liczba alumnów diecezjalnych (uczących się w seminariach duchownych) w 2021 roku wynosiła 1,3 tys. i jest to znaczący spadek w porównaniu do roku poprzedniego (z wartości 1,6 tys.). Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w diecezjach warszawskiej (100), tarnowskiej (98) oraz poznańskiej (51). W przeliczeniu na 100 księży najwięcej alumnów diecezjalnych studiuje w diecezji warszawskiej (11/100), elbląskiej (9/100) oraz warszawsko-praskiej (9/100), najmniej zaś w diecezjach bydgoskiej (2/100) oraz zielogórsko-gorzowskiej (3/100).

W skali całego kraju w diecezji bydgoskiej było także w 2021 roku najmniej alumnów, uczących się w seminarium duchownym – zaledwie sześciu. Biskup Krzysztof Włodarczyk, z tego powodu zawiesił działalność seminarium w Bydgoszczy. Alumni z Bydgoszczy kształcą się obecnie w Gnieźnie. W budynku seminarium przy ul. Grodzkiej zaczęło działać od lata ub. roku Centrum Edukacyjno-Formacyjne.

Wskaźnik dominicantes w diecezjach / Żródło: Raport ISKK

Według danych ISKK 23,6 proc. wiernych w diecezji bydgoskiej to tzw. dominicantes, czyli osoby, które chodzą na niedzielne msze. 11,4 proc są communicantes – przystępują podczas mszy do komunii św. W trzynastu diecezjach wskaźnik dominicantes jest jeszcze niższy – najmniej wiernych uczęszcza do kościoła w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (16,9 proc.).

Chcesz wiedzieć więcej o Bydgoszczy – zapisz się na nasz newsletter!

Liczba wiernych ciągle spada

Badanie praktyk niedzielnych jest prowadzone przez kościół od ponad 40 lat. W 1982 roku, w czasie stanu wojennego, na msze uczęszczało 57 proc. osób. Od tego czasu odsetek spada. W 1992 rok było to 47 proc. Dziesięć lat później 45,2. W 2013 roku spadł poniżej 40 proc. (39.1), a jeszcze w 2019 roku 36,9 proc.
Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie na południowym wschodzie kraju: w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) oraz przemyskiej (46,9 proc.)

Udostępnij: Facebook Twitter