Które szkoły w Bydgoszczy są przyjazne LGBTQ+? O tym zadecydują głosy uczniów, rodziców i nauczycieli

Po raz trzeci Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pomoże wybrać młodym ludziom otwartą, bezpieczną i tolerancyjną szkołę średnią. Głosowanie trwa.

Historia Rankingu i mapy szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ sięga 2018 roku. Projekt zainicjował wtedy Dominik Kuc, warszawski aktywista. Początkowo głosowanie obejmowało jedynie szkoły ponadpodstawowe w stolicy. Pięć lat później, ranking obejmuje całą Polskę i Belgię. Patronat nad projektem objęła Komisja Europejska. Jego twórcy dążą do przyłączenia kolejnych krajów Unii Europejskiej. Nad przebiegiem akcji czuwa w Polsce 16 koordynatorów. Koordynatorką regionalną województwa kujawsko-pomorskiego, została Anna Niewiadomska.

– To mój debiut w roli koordynatorki. Aby lepiej czuwać nad Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+, koordynatorzy stacjonują w każdym województwie. Moją rolą jest przede wszystkim promowanie tej akcji, zachęcenie do oddawania swoich głosów. Uważam, że ranking jest ważny zarówno dla uczniów, jak i rodziców. Nie każde pytanie w rankingu dotyczy LGBTQ+. Jest też pytanie o przemoc psychiczną, o osobę której można zaufać (w szkole) itp. Jeśli placówka otrzymuje tabliczkę Bezpieczna Szkoła, to jest znak – do tej szkoły powinno chodzić moje dziecko. To już trzecia ogólnopolska edycja. W poprzednich dwóch żadna z bydgoskich szkół nie otrzymała wystarczającej liczby głosów, aby zdobyć certyfikat szkoły przyjaznej i zaangażowanej – mówi koordynatorka rankingu. Więcej informacji można znaleźć na fanpage Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ na facebooku.

Chodzisz do szkoły która Cię wspiera? Daj znać innym!

Do końca głosowania został nieco ponad miesiąc. Do teraz uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele oddali około 200 głosów na bydgoskie szkoły. Na liście do głosowania jest 120 placówek. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ uwzględnia 102 placówki ponadpodstawowe z całego miasta. Jak oddać swój głos? Wystarczy wejść na stronę rankingu i wyszukać swoją szkołę korzystając z mapy lub listy. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety. Zajmuje to około 7 minut. Ankieta składa się z 23 pytań. Dotyczą one społeczności LGBTQ+, cyberprzemocy, przemocy fizycznej. Głosujący mogą również wskazać, czy w danej szkole pracuje osoba, na którą można liczyć w sytuacji doświadczenia dyskryminacji i przemocy. Ankieta jest anonimowa. – Głos nie jest do zweryfikowania. Liczymy przede wszystkim na uczciwość głosujących. Zależy nam na tym, aby ranking odzwierciedlał stan rzeczywisty. Zdarzały się już działania interwencyjne. Były sytuacje, kiedy szkoła została pozytywnie oceniona w rankingu a do nas zgłaszały się osoby prześladowane. Musimy się nad tym pochylić – dodaje Ania Niewiadomska. Najbardziej przyjazne szkoły otrzymają tabliczkę „Bezpieczna Szkoła” i Dyplom Równości.

Ważne informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Nasze szkoły są fajne i przyjazne

Pomimo, iż żadna z bydgoskich szkół ponadpodstawowych nie otrzymała jak dotąd certyfikatu w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, mentalność środowiska wciąż zmienia się na lepsze. Ania Niewiadomska zauważa, że coraz więcej szkół jest otwartych na „inność”. Dyrektorzy i nauczyciele zgłaszają się do działaczy. Proszą o pomoc, spotkania z psychologiem. Chcą wiedzieć, jak mają reagować w konkretnych sytuacjach. Od kilku lat w Bydgoszczy funkcjonuje miejski projekt „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. Młodzież uczy się poszanowania różnorodności. Przez pięć lat wzięło w nim udział ponad 30 tyś. uczniów i nauczycieli z 82 szkół. Złote certyfikaty otrzymały szkoły najbardziej aktywne w ciągu ostatnich pięciu lat. Są to: IV Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, VIII Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 38, Szkoła Podstawowa nr 61, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół Handlowych.

Udostępnij: Facebook Twitter