Kwalifikacja wojskowa – tysiące osób z kategorią zdolności wojskowej, ale bez książeczki

Obchody 25-lecia NATO / Fot. B.Witkowski / UMB

W przyszłym roku 230 tysięcy Polek i Polaków dostanie zaproszenie do komisji wojskowej, która nada im stopień szeregowego. Tylko niektórzy dostaną szansę kariery w Wojsku Polskim.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie kwalifikacji wojskowej w przyszłym roku. Wynika z niego, że ogłoszenie kwalifikacji wojskowej nastąpi 20 stycznia, a sam proces potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Z samej Bydgoszczy i terenu powiatu bydgoskiego do kwalifikacji stanie kilka tysięcy osób. Do kogo trafi informacja o konieczności stawienia się na komisji wojskowej?

  • do mężczyzn urodzonych w 2006 roku
  • do mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy nie posiadają jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • osób, które rok i dwa lata temu uznane zostały przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej oraz osoby, które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności

Ostatnia kategoria wezwanych to kobiety urodzone w latach 1998-2006, które mają kwalifikacje mogące przydać się w służbie wojskowej. Dotyczy to również pań, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lekarskich, weterynaryjnych, psychologicznych, rehabilitacyjnych radiologicznych, a także informatycznych, teleinformatycznych i językowych.

Cztery kategorie zdolności do służby wojskowej

Komisje nadadzą każdej osobie biorącej udział w kwalifikacji wojskowej kategorię zdolności do służby wojskowej. Uwaga – nadanie kategorii nie oznacza powołania do służby wojskowej.

Kategoria E – trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Kategoria D – niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju (z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej)

Kategoria B – czasowa niezdolność do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju

Kategoria A – zdolność do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.

Szeregowi bez książeczki

Wezwanie do stawienia się na kwalifikacji trafią do zainteresowanych co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem komisji. Każda osoba, która stawi się na komisji otrzyma stopień szeregowego, jednak nie każdy dostanie książeczkę wojskową. Ten dokument trafi do osób, które będą chciały założyć mundur. Pozostali dostaną jedynie zaświadczenie o stawiennictwie i nadanej kategorii zdolności do służby.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter