Rusza kolejna, 26. „Kwesta na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy”. Tradycyjnie, odbędzie się 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Pieniądze będą zbierać zasłużeni bydgoszczanie.
Kwesta rozpocznie się o godzinie 9 rano i potrwa do godziny 16. Jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Rodzinna mogiła doktora Warmińskiego
Pieniądze zebrane na kweście, są przeznaczane na odnowę i naprawę zabytkowych nagrobków. W tym roku głównym celem zbiórki jest grobowiec Rodziny Warmińskich. Darczyńcy umożliwią dokończenie naprawy grobowca, w którym spoczywa jeden z najbardziej zasłużonych obywateli miasta – dr Emil Warmiński. Jego imieniem nazwano Szpital Miejski i ulicę w Śródmieściu. Jest również patronem jednego z bydgoskich tramwajów. 103 lata po jego pogrzebie, kiedy to żegnały go tłumy bydgoszczan, zabytkowy grobowiec wymaga naprawy.
Pieniądze zebrane w czasie kwesty będą przeznaczone także na naprawę wybranych nagrobków z rozbitymi tablicami na cmentarzu Starofarnym.
Bądź na bieżąco – zapisz się do newslettera!
Pomożesz również na odległość
W tym roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zdecydowało się ograniczyć liczbę kwest do jednej. Fizycznie będzie ona prowadzona wyłącznie na cmentarzu Starofarnym. Jest to związane z obowiązującym na terenie Polski stanem zagrożenia epidemicznego. Wśród kwestujących będzie m.in. prezydent Rafał Bruski, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, bydgoscy radni, osoby publiczne.
Swój grosz do urny dorzucić może każdy – nie tylko osoby odwiedzające 1-go listopada cmentarz Starofarny. Tak jak w ubiegłym roku, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zdecydowało się uruchomić wirtualną zrzutkę na rzecz ratowania zabytkowych grobów. Będzie ona trwała do odwołania, nie dłużej niż do końca listopada 2022 roku. Wirtualna zrzutka dostępna jest TUTAJ
Cmentarz Starofarny to najstarsza katolicka nekropolia w Bydgoszczy. Decyzję o jego otwarciu podjęto w 1808 roku. Spoczywają tutaj wybitni bydgoszczanie – lekarze, prawnicy, pisarze, społecznicy, działacze niepodległościowi. Około 35 procent nagrobków na cmentarzu to obiekty zabytkowe. Od wielu lat trwają prace polegające na konserwacji i rekonstrukcji najstarszych elementów nekropolii. Niestety, cmentarz jest wciąż nawiedzany przez wandali. Zdarzają się przypadki rozbijania nagrobków i malowania po nich sprayem. Listopadowa zbiórka pieniędzy pomoże ratować to historyczne dziedzictwo Bydgoszczy od dewastacji i zapomnienia.