Labi urosła i zdała trudny egzamin. Labradorka w bydgoskiej Straży Miejskiej ma już rok

Labi podczas ćwiczeń / Fot. Straż Miejska w Bydgoszczy

Kiedy rok temu zastępowała Mellę, była jeszcze małym szczeniakiem. Teraz Labi to labradorka jak się patrzy. Razem ze swą przewodniczką, mł. str. Żanetą Pankowską zdała trudny egzamin – edukacja i terapia z psem.

Niebawem minie rok od kiedy w szeregi Straż Miejskiej w Bydgoszczy „wstąpiła” labradorka Labi. Zastąpił dotychczasowego psa profilaktyka – suczkę Mellę, która przez dwa lata wraz ze swoją przewodniczką dzielnie pełniła służbę w Straży Miejskiej. Ze względów rodzinnych jej opiekunka zdecydowała się opuścić szeregi bydgoskiej Straży. Przez ten czas zżyła się ze swoją podopieczną do tego stopnia, że o rozdzieleniu tej pary nie mogło być mowy. W związku z tym Mella zakończyła służbę i wraz z opiekunką przeszła do „cywila”. Zamieszkały razem w domu.

Straż Miejska potrzebowała nowego psa-profilaktyka, dlatego na służbę trafiła Labi.

Labi pod okiem swej przewodniczki mł. str. Żanety Pankowskiej nabrała przez ostatni rok dużego doświadczenia w kontaktach dziećmi. Spotykała się z nimi w bydgoskich przedszkolach oraz w młodszych klasach szkół podstawowych, gdzie miała okazję „przyglądać się” zajęciom prowadzonym przez profilaktyków ze Straży Miejskiej.

Jednak, aby móc w pełni w tych zajęciach uczestniczyć, labradorka i jej przewodniczka musiały przejść szereg szkoleń i treningów. Wszystko po to, by wykorzystać cały potencjał tkwiący w tym przesympatycznym psiaki. Po zakończeniu wszystkich kursów bydgoski duet zdał egzamin dotyczący różnych działań w zakresie edukacji i terapii z psem. Egzamin organizowało Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne i był on podzielony na kilkanaście różnych zagadnień, m.in.: akceptacja nieznajomego / przywitanie, spacer na smyczy z wejściem w grupę ludzi, akceptacja innego psa, reakcja na nieoczekiwane zdarzenie, prezentacja dowolnej zabawy edukacyjnej z udziałem grupy, czy akceptowanie osoby na wózku inwalidzkim.

Labi spisała się doskonale. Wiedza i praktyka zdobyta podczas szkoleń będzie wykorzystana w bydgoskich placówkach oświatowych do prowadzenia zajęć edukacyjnych, także tam, gdzie przebywają osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności. Żaneta Pankowska i jej bi będą np. pokazywać, jak się zachować w kontaktach z obcym psem, żeby się nie narazić na niebezpieczeństwo.

Podstawowe zasady w takiej sytuacji to:

  • nie uciekamy, nie patrzymy psu w oczy, nie okazujemy strachu, nie krzyczymy, nie wykonujemy gwałtownych ruchów, nie wymachujemy rękami i nogami,
  • w razie potrzeby przyjmujemy bezpieczną pozycję „naleśnik”,
  • plecak, tornister lub rower możemy używać jako zasłonę przed psem,
  • nie podchodzimy do suk ze szczeniętami, nie zbliżamy się do psa, jeżeli spożywa karmę, nie rzucamy przedmiotami w psa, nie szczujemy nikogo,
  • pamiętamy o obowiązkach właścicieli psów

Udostępnij: Facebook Twitter