Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie. 600 uczniów bawiło się i rywalizowało w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Dla wielu dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego to była pierwsza, tak duża impreza sportowa, w której występowały/ Fot. B.Witkowski/UMB

To druga edycja programu „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich”. Od 12 maja do 9 czerwca w każdym województwie przeprowadzone zostaną eliminacje do zawodów finałowych. W poniedziałek, 22 maja, odbyły się one w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy. Rywalizacji uczniów przypatrywali się reprezentanci Polski, Marika Popowicz-Drapała i Paweł Wojciechowski.

– Cieszę się, że dzieci mają możliwość wystartować na jednym z piękniejszych stadionów w Polsce. Na tych zawodach przekazujemy im najważniejsze idee i ducha sportu. Chcemy też zarazić lekkoatletyką. Mają też się dobrze się przy tym bawić. Nie było takich zawodów, kiedy zaczynałam swoją przygodę ze sportem. Debiutowałam na dużo mniejszych, ale wspominam je jako fantastyczną zabawę i dobrą naukę. To świetna okazja do odkrywania talentów i przyszłych mistrzów – mówiła Marika Popowicz-Drapała, srebrna medalistka mistrzostw Europy w sztafecie 4 razy 100 m.

Program „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” ma na celu stworzenie cyklu ogólnopolskich, ogólnodostępnych zawodów sportowych dla dzieci w wieku 10-11 lat, które na co dzień nie biorą udziału rywalizacji sportowej. Współpracujemy ze szkołami podstawowymi, by zachęcić jak najwięcej młodych ludzi do uprawiania sportu. Ubiegły rok pokazał, że jest sporo utalentowanej młodzieży, która nie uprawia żadnej dyscypliny sportu. Trzeba ich znaleźć i pokazać, że sport jest fantastycznym sposobem na życie – zapowiadał projekt LNO na początku maja Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

Eliminacje w Bydgoszczy rozpoczęły się od odegrania hymnu Polski. Uczestnicy mieli na sobie koszulki w kolorach białych i czerwonych, założeniem projektu jest również nauka szacunku do symboli narodowych. Gości przywitał Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związki Lekkiej Atletyki, a także prezes SL Zawisza Bydgoszcz, złoty medalista halowych mistrzostw świata i Europy w siedmioboju.

Wynik nie jest najważniejszy

– Dzieci kwalifikują się do występu w finale, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września w Toruniu. Przyjechały do nas z całego województwa. Mieliśmy limit 600 uczestników, lista szybko się zapełniła. Program jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci, właściwie jest to zabawa. Tutaj chodzi, żeby przede wszystkim wygrać ze sobą i zaszczepić wśród dzieci modę na ruch, bo to szalenie ważne. Większość tych sportowców, to dzieciaki, które po raz pierwszy będą miały styczność z lekkoatletyką. Wierzę, że „królowa sportu” przypadnie im do gustu – wyjaśnił Chmara.

Zawody miały oprawę audiowizualną jak mistrzostwie mitingi lekkoatletyczne. Nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie PZLA.

Uczniowie rywalizowali w konkurencjach: 60 m, 300 m, 600 m, skok w dal, skok wzwyż i rzut piłeczką palantową, byli rozstawieni w grupach. W zawodach wzięły udział dzieci m. in. z Bydgoszczy, Barcina, Kruszwicy, Aleksandrowa Kujawskiego, Włocławka, Białych Błot czy Grudziądza. Najlepsi będą reprezentować nasze województwo 1 września w Toruniu na zawodach finałowych.

Imprezie towarzyszyła „Strefa Młodego Olimpijczyka”. Na boisku treningowym rozstawiono dmuchane zabawki. Dzieci mogły sprawdzić tam się w wybranych, uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych.

W zeszłym roku w LNO wystartowało ponad dziesięć tysięcy dzieci. Projekt realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter