„Piszę do Was list, korzystając z klawiatury komputera, z gabinetu prezydenta Bydgoszczy (…) A co przyniesie przyszłość? Wy to już wiecie i zapewne uśmiechacie się na myśl o przestarzałym urządzeniu na moim biurku…” to fragment przesłania prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Dołączy do listu sprzed 123 lat, który odnaleziono podczas remontu wieży kościoła Klarysek.
List napisany przez prezydenta znajdzie się w kapsule czasu i zostanie tam złożony po zakończeniu remontu wieży. „Jest rok 2024, czas pełen wyzwań, ale też nowych możliwości” – podkreśla prezydent Rafał Bruski. 123 lata minęły, od kiedy podczas poprzedniego remontu wieży Klarysek niemieckie wówczas władze Bydgoszczy zamknęły dokumenty i gazety-świadectwo tamtych czasów.
Przesłanie z 1901 roku zaczyna się od słów: „Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke. W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży.”
Teraz jednym ze współczesnych świadectw, które się znajdą w kapsule jest list prezydenta miasta. Nie wiadomo, kiedy w przyszłości zostanie odczytany. Przytaczamy go poniżej w całości.
List i wszystkie pozostałe dokumenty oraz gazety z 1901 roku odnalezione w kapsule czasu w wieży kościoła Klarysek znalazły się pod opieką duchownych z katedry bydgoskiej – popularne Klaryski, czyli kościół rektorski Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są filialną świątynią katedry. Na zlecenie proboszcza parafii katedralnej ks. Stanisława Kotowskiego przetłumaczono list sprzed 123 lat. O jego treści poinformowała strona Diecezji Bydgoskiej.
Klaryski na początku XX wieku nie pełniły funkcji sakralnej. W roku 1875 władze pruskie umieściły tam remizę strażacką ze stajniami. Bramę dla konnych wozów przebito w murze od strony ul. Jagiellońskiej. W czerwcu 1848 r. podczas wichury z kościoła zleciała metalowa konstrukcja hełmu. Rok później zastąpiono ją niskim, ośmiopołaciowym daszkiem namiotowym. W roku 1901 zamontowano na wieży zegar z dwiema tarczami oraz zrekonstruowano barokowy hełm wieży.
Obecnie trwają prace nad odrestaurowaniem tej części budowli wraz z jej zabytkową kopułą. Zakończenie planowane jest jesienią przyszłego roku. Większość pieniędzy na realizację prac, 3,5 mln złotych, zdobyło miasto z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Bezpośrednio z budżetu miasta pochodzi jeszcze ponad 71 tysięcy złotych).