Bydgoszcz oferuje wiele atrakcji na długi weekend majowy. Na Wyspie Młyńskiej – trzydniowy festiwal z warsztatami i zabawą. Na Starym Rynku najpierw Dzień Flagi, a w sobotę (3 maja) pokazy konnej musztry i historyczne grupy rekonstrukcyjne.
Majówka – ulubiony czas do wypoczynku oraz aktywnego spędzenia wolnych dni. W tym roku, bez brania urlopu, dla wielu mieszkańców potrwa ona od czwartku (1 maja) do niedzieli (4 maja). Sporo osób planuje wyjazd za miasto. Zapewniamy, że w Bydgoszczy w tym czasie także nie będziemy się nudzić.
Zaczynamy od tego, co będzie się działo w sercu miasta, na Starym Rynku. W piątek (2 maja) i sobotę (3 maja) w samo południe, o godz. 12, zaczną się dziać arcyciekawe rzeczy. 2 maja – Dzień Flagi – święto Biało-Czerwonej. W sobotę (3 maja) najpierw o godz. 11 uroczysta msza w katedrze, a od godz. 12 historyczny piknik na Starym Rynku z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu zacznie się widowisko. Można będzie zobaczyć pokaz musztry konnej historycznych formacji jazdy polskiej, wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej, obejrzeć inscenizacje grup rekonstrukcyjnych i stoiska z prezentacją sprzętu i uzbrojenia. Będą także animacje dla dzieci. Na dwa dni na Starym Rynku zapraszają wojewoda Michał Sztybel, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Rafał Bruski i gen. Dariusz Mendrala, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Majówka na Wyspie Młyńskiej
A po sąsiedzku, na Wyspie Młyńskiej, relaks i zabawa. W dniach 2-4 maja Wyspa Młyńska zamieni się w prawdziwe centrum rozrywki i wypoczynku. Przez trzy dni (od godz. 10) mieszkańcy będą mogli zwiedzić strefę Czeko Fest, czyli raj dla miłośników czekolady. Zobaczymy czekoladowe fontanny, praliny, desery. Na miejscu zrobimy swoją czekoladę. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy rękodzieła. Będzie możliwość zakupu unikalnej biżuterii od lokalnych twórców.
Aktywni mogą się zmierzyć w turnieju badmintona. W sobotę i niedzielę mieszkańcy będą mogli potańczyć w rytmie disco oraz przy polskich hitach w wykonaniu bydgoskiego zespołu Momenty Acoustic.
Zaplanowano również dużo atrakcji dla najmłodszych. Będą ogromne dmuchańce, zjeżdżalnie, piana party i korowód bajkowych postaci. Poza tym w każdej chwili będzie można skorzystać z leżaków nad wodą, aby beztrosko spojrzeć na spokojnie płynącą Brdę. Kiedy zgłodniejmy, na miejscu stać będą food trucki z całej Polski, serwujące pyszne dania na świeżym powietrzu.
Dla szukających spokoju wraz z rodziną i najbliższymi polecamy wybranie się na piknik. Przygotujcie koc, kosz z jedzeniem, bo w naszym mieście nie brakuje doskonałych miejsc do spędzenia czasu na łonie natury. Park nad Starym Kanałem, bulwary nad Wisłą, Las Gdański, Puszcza Bydgoska, to tylko jedne z licznych propozycji. W Myślęcinku i przy bulwarach w Starym Fordonie lub na polanie przy V LO na Kapuściskach dostępne są miejsca do przygotowania grilla. W myślęcińskim parku warto wstąpić do zoo lub odwiedzić ogród botaniczny, by zobaczyć przepiękną, świeżo kwitnącą zieleń. Będący w Myślęcinku 1 maja powinni wypatrywać liczną grupę motocyklistów, którzy wyruszą o 11.30 spod Castoramy przy ul. Szajnochy, oficjalnie otwierając sezon. Korowód harleyów, wuesek czy skuterów przejedzie ulicami: Boczną, Fabryczną, Kamienną i Gdańską do największego bydgoskiego parku.
Czas na lepsze poznanie Bydgoszczy
Dla aktywnie spędzających czas, ale lubiących ciszę, polecamy wypad na rower lub zwiedzanie Bydgoszczy z perspektywy wody. Na jednośladach możemy wyruszyć na przejażdżkę po mieście i okolicach. W mieście znajduje się wiele malowniczo położonych ścieżek. Jedna prowadzi wzdłuż rzeki Brdy – bulwarami, inna lasem do Koronowa, można też obrać kierunek na Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i zobaczyć kolekcję zabytkowych fortepianów i 8 tys. figur sów. Bydgoszcz jest miejscem, gdzie spotykają się szlaki wodne. To tutaj Kanał Bydgoski łączy się z Brdą, a Brda wpływa do Wisły. Możemy również wyruszyć w rejs tramwajem wodnym, żeby zobaczyć Bydgoszcz z perspektywy rzeki, ale również wypożyczyć kajak np. z Muzeum Kanału Bydgoskiego i to zupełnie za darmo, po wcześniejszym umówieniu się.
1 maja (czwartek) Exploseum zaprasza na zwiedzanie całe rodziny. Uczestnicy wcielą się w rolę łączników polskiego podziemia i przemierzą teren Exploseum, wykonując zadania inspirowane prawdziwą działalnością konspiracyjną. Na każdym punkcie gry uczestnicy poznają sylwetki autentycznych działaczy polskiego ruchu oporu i spróbują swoich sił w przekazywaniu tajnych wiadomości. Gra kierowana jest do rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat. Drużyna może liczyć od 3 do 8 osób. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna 52 585 97 41 lub mailowa: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl Godziny wejść (start co 30 minut, maks. 15 grup): 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30. Uczestnicy powinni posiadać pełne obuwie i mogą przebrać się w stroje nawiązujące do lat 40. XX wieku.
Ten wolny czas to także okazja do lepszego poznania naszego miasta. BCI zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem. W dniach 1-4 maja wycieczki startować będą z siedziby BCI przy ul Batorego 2 o godz. 12.30. Do wyboru są dwie trasy spacerów – Poznaj Stare Miasto i Dookoła Śródmieścia. Wcześniej spod pomnika Walki i Męczeństwa od godz. 11.00 zaczynać się będą rodzinne spacery po Starym Rynku dla dzieci. Na najmłodszych czekają zagadki i zabawy.