Majówka w Bydgoszczy. Wiosna w zoo w pełni. Zwierzęta czekają na mieszkańców. Uwaga – są i młode [ZDJĘCIA]

Surykatka bacznie obserwuje zwiedzających zoo w Myślęcinku/ Fot. B. Witkowski/UMB

W bydgoskim zoo mieszka ponad 1300 zwierząt. Zimą przybyło kilka gadów. Niedawno też urodziły się kozy. Odwiedziliśmy je i zrobiliśmy zdjęcia niektórym podopiecznym. Ogród zoologiczny zaprasza na kolejny letni sezon. Do końca wakacji czynny jest codziennie.

Korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy odwiedzić mieszkańców zoo i zobaczyć nowe zwierzęta, które przybyły w ostatnim czasie do Bydgoszczy. Zwiedzanie ogrodu proponujemy rozpocząć od Akwarium Terrarrium, bo jest tam najwięcej nowych nabytków. W ostatnim czasie do Myślęcinka trafiły cztery gady: legwan kubański, agama karłowata, tropidur maskowy oraz żółw lamparci.

Warto też potem zobaczyć co słychać u Buby, czyli samca pantery śnieżniej, który przybył do Myślęcinka w październiku. Ibris spokojnie odpoczywał w swoim domku. Odszzukaliśmy też nowo narodzone zwierzęta. Urodziły się małe kózki. Czekają w swej zagrodzie, aż ktoś pogłaska je po grzbiecie.

Czarne bociany zimą nie odleciały

Kilka gatunków ptaków, zwykle odlatujących w cieplejsze strony, przezimowało w Myślęcinku w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach. To bociany czarne i żurawie. Schronienie otrzymały również rzadko spotykane w Polsce ibisy, papugi oraz kulony, będące mistrzem kamuflażu. Ze swoim ubarwieniem piór są prawie niewidoczny dla otoczenia. Niestety jest to gatunek, którego w polskim krajobrazie już nie zobaczymy. Dwa osobniki po zimowej przerwie wróciły na wybieg, gdzie zamieszkują wspólnie z włochatką, gatunkiem sowy.

Jak wiemy jednak, największą furorę w Myślęcinku dalej robi lemur Czesio ze swoimi partnerkami Lotką, Lori i Loki oraz surykatki, które leniwie wygrzewają się na słońcu. Te przemiłe zwierzątka czasem nerwowo muszą spojrzeć się na głośne makaki, które mają swój boks naprzeciw ich. W zagrodzie kangurów rdzawoszyjnych samica Shelly już radośnie podskakuje ze swoim synkiem, niedawno świętował pierwsze urodziny.

Odwiedziliśmy też na tarasie widokowym tygrysicę amurską. Ania była dość spokojna i chętnie pokazywała się odwiedzającym. Podobnie jak wylegujące się niedźwiedzie brunatne. Sprawdziliśmy też, jak czuje się najstarszy mieszkaniec zoo, czyli 27-letnia kania ruda. Ptak jest cały czas w dobrej formie. Na koniec poszliśmy jeszcze pozdrowić zebrę i osła somalijskiego. Po drodze swoim przepięknym ogonem przywitał nas paw. Na 45 hektarach ogrodu zoologicznego w Myślęcinku przebywa ponad 1300 zwierząt.

Słoneczna pogoda sprzyja spacerom w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku. Tam sezon letni zaczął się już na dobre. Ogród jest czynny codziennie, od maja do końca sierpnia od 9 do 19 (kasa otwarta do 18.30).

Przypomnijmy, że ogrody zoologiczne oprócz rozrywki pełnią inne, dużo ważniejsze funkcje. Przede wszystkim są odpowiedzialne za opieką nad gatunkami, często zagrożonymi wyginięciem. W myślęcińskim zoo, dwa lata temu przyszedł na świat ryś Lolek. Nie ma go już w Bydgoszczy. Wyjechał na południe kraju, gdzie w bezpiecznych warunkach pomoże przy ochronie tego gatunku, bowiem w naszym kraju jest on bardzo zagrożony. Jeszcze przed rokiem na wolności odnotowano ledwie około 200 rysiów.

Ceny biletów zoo w Myślęcinku:

Bilet normalny – 30 zł (w środy z rabatem, w dni powszednie) – 20 zł,

Bilet ulgowy – 20 zł (w środy z rabatem, w dni powszednie) – 15 zł

Bilet rodziny – 2 osoby dorosłe + 2 dzieci – 85 zł                       

Karta Rodzina 3+ i Karta Dużej Rodziny, Zachodnio-Pomorska Karta Rodziny i Seniora: normalny – 21 zł, ulgowy – 14 zł

Bilet grupowy normalny, min. 20 osób – 19 zł

Bilet grupowy ulgowy, min. 20 osób -14 zł

Karnet na 6 wejść na okaziciela – 90 zł

Karnet na 6 wejść na okaziciela dla osób uprawnionych do zniżek – 65 zł

Bezpłatnie: dzieci do 3 lat, osoba z orzeczoną niepełnosprawnością (nie dotyczy zajęć edukacyjnych oraz zwiedzania zoo z przewodnikiem)

Bilety ulgowe (za okazaniem legitymacji): młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści, opiekun osoby z orzeczoną niepełnosprawnością (nie dotyczy zajęć edukacyjnych oraz zwiedzania zoo z przewodnikiem)

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter