Mamy w Bydgoszczy nowe Łuczniczki. Jedenaście kobiet w obiektywie miejskiego fotografa

Wystawa jest do obejrzenia w witrynie BCH przy pl. Praw Kobiet

– Każda z tych kobiet charakteryzuje się czymś innym. Jej piękno realizowane jest w różnych profesjach i pasjach – mówi Adam Juszkiewicz, fotograf, twórca wystawy portretów „Łuczniczki”.

W piątek 15 marca Plac Praw Kobiet zapełniły wyjątkowe kobiety. Spotkały się na wernisażu wystawy pn. „Łuczniczki”. To bydgoszczanki uwiecznione w obiektywie Adama Juszkiewicza. Ze swoich modelek uczynił współczesne Łuczniczki – silne i wyjątkowe symbole naszego miasta.

-Znam i mam jakąś osobistą relację z każdą z moich modelek, nowych Łuczniczek. Inspirują mnie, każda na inny sposób. Wykonują kreatywne zawody, gdzie jest ta siła, energia i kreatywność. To trochę przekracza naszą codzienność. Kobieta jest silna. Dziękuję moim modelkom za to, co robią dla naszego miasta. Bydgoszcz stawia na kobiety. Panie mają możliwość samorealizacji na każdym etapie życia – mówił artysta.

Fotografie nowych Łuczniczek można oglądać w w witrynie Bydgoskiego Centrum Finansów. To portrety jedenastu bydgoszczanek. Pozowały m.in. architektka wnętrz, regionalistka, aktywistka społeczna, poetka, dziennikarka, animatorka, bibliotekarka, medalistka igrzysk olimpijskich, baletnica i tancerka. Każda z kobiet uchwycona jest w inny sposób, z charakterystycznym dla siebie atrybutem.

– Pozy i tło do fotografii moich Łuczniczek były ich wyborem. W żaden sposób nie wpływałem na to, w jaki sposób mają się ustawić do zdjęć. Chodzi o pewne gesty, o nieprzekraczanie granic wolności artystycznej w porozumieniu z modelką. Wspólnie dochodziliśmy do efektu końcowego – dodaje Adam Juszkiewicz.

Łuczniczkom i artyście towarzyszyło grono wspierających przyjaciół. wśród nich pracownicy i pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu Senior przy ul. Jodłowej 14. Adam Juszkiewicz od wielu lat współpracuje z seniorami. – Nasz DDP kończy 40 lat w przyszłym roku. Adaś udzielał się w nim już od czasów gdy był uczniem gimnazjum. Jesteśmy tu ze względu na niego i na bohaterki jego fotografii. Pani Wandzia (Wanda Maćkowska, artystka baletu) prowadzi od 20 lat u nas formację taneczną – mówiła jedna z przybyłych na miejsce gości z DDP Jodłowa 14.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter