Matura 2024. Język polski na początek egzaminu dojrzałości. Maja i Błażej z VII LO dzień przed maturą. Chcą „Lalki”

Maja i Błażej – dzień przed pierwszym z maturalnych egzaminów / Fot. B. Witkowski/UMB

We wtorek (7 maja) rozpocznie się tegoroczny egzamin dojrzałości. Na początek obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po nim matematyka i języki obce.

Wśród tegorocznych maturzystów są także Maja i Błażej z VII LO. Chociaż nauka w szkole średniej trwa cztery lata, im minęła zbyt szybko. To wszystko przez pandemię COVID-19 i lockdown. Kiedy z nimi rozmawialiśmy, przyznawali, że nie mieli okazji do prawdziwej uczniowskiej integracji. Pierwszą klasę liceum i kilka miesięcy drugiej spędzili w domach przed ekranami laptopów. Zdalnie się komunikowali, „pisali” sprawdziany i „ćwiczyli” na lekcjach WF w domu. 

Maja jest uczennicą klasy 4 d o profilu humanistycznym. Zdaje z przedmiotów podstawowych, a do tego rozszerzenie z języka polskiego i historii. Błażej, który był na profilu biologiczno-chemicznym, dodatkowo wybrał sobie język angielski, chemię i biologię. Ale jutro oczywiście oboje czeka język polski. Oboje najbardziej stresowali się maturalnym wypracowaniem. Życzyli sobie, aby w tym roku na maturze pojawił się temat z „Lalki” Bolesława Prusa.

Matura 2024. Dwie formuły

Matura 2024 zostanie przeprowadzona w dwóch formułach: 2015 i 2023. To pokłosie przeprowadzonej w 2017 roku reformy oświaty i likwidacji gimnazjów. Do egzaminu w „starej” formule 2015 przystąpią uczniowie 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Z kolei maturę w odświeżonej formie zdawać będą uczniowie 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Będzie to zdecydowana większość tegorocznych maturzystów.

Niezależnie od formuły przeprowadzonego egzaminu, maturzystów obowiązują te same zestawy obowiązkowe. To trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, dwa egzaminy ustne oraz jeden egzamin pisemny z wybranego przedmiotu zdawany na poziomie rozszerzonym. Na egzaminach obowiązuje również takie same progi punktowe. Dla obowiązkowych egzaminów pisemnych i ustnych to 30 proc. Próg zdawalności nie dotyczy egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego.

Matury 2024 będą ostatnimi, w których obowiązują pandemiczne „ułatwienia”. W 2025 roku egzaminy będą już przeprowadzane na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które stanowią zawężony katalog wymagań.

Matura 2024. Harmonogram egzaminów

Egzaminy pisemne trwają od 7 maja do 24 maja. Po polskim i matematyce, 9 maja maturzyści przystąpią do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Matury z części ustnej zaplanowano na dni 11-16 maja oraz 20-25 maja. Ogólnopolskie wyniki matur poznamy 9 lipca. Egzaminy poprawkowe odbędą się 20 i 21 sierpnia. Ich wyniki będą znane 10 września.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter