Miasto wspiera tworzenie wydziału lekarskiego Politechniki Bydgoskiej. Chce przekazać uczelni szpital miejski

Uczestnicy konferencji (od lewej): dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor; prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski; prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ; Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy; Anna Lewandowska, dyrektor naczelna Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego   Fot. Robert Sawicki

Trwają intensywne prace nad utworzeniem wydziału lekarskiego przy Politechnice Bydgoskiej. Miasto, które wspiera ten plan, zamierza przekazać uczelni szpital miejski na Kapuściskach.

Projekt, który muszą jeszcze zatwierdzić radni, został ogłoszony podczas poniedziałkowej (24 kwietnia) konferencji prasowej w ratuszu. Przypomnijmy, że pod koniec marca rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. dr hab. inż Marek Adamski poprosił prezydenta Bydgoszczy o wsparcie kształcenia  studentów na tworzonym właśnie kierunku lekarskim.

Prezydent Rafał Bruski, zgodnie z polityką wspierania rozwoju miasta, na najbliższej sesji zaproponuje radnym, by Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy, który podlega obecnie miastu, stał się lecznicą prowadzoną przez uczelnię medyczną – w przyszłości przez Politechnikę Bydgoską. Oczywiście podpisanie końcowego porozumienia będzie możliwe dopiero po zgodzie radnych oraz po uzyskaniu przez Politechnikę Bydgoską zgody Ministra Edukacji i Nauki na uruchomienie studiów magisterskich na kierunku lekarskim.

– Gratuluję odwagi uczelni i podjęcia bardzo ważnego zadania, jakim jest utworzenie wydziału medycznego w Bydgoszczy – mówił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski – To też oczekiwanie wielu tysięcy bydgoszczan, którzy chcą mieć uczelnię medyczną.

W ramach pomocy, prezydent zaproponował przekazanie uczelni Szpitala Miejskiego. Nastąpić miałaby tzw. zmiana podmiotu tworzącego. Rafał Bruski przypomniał, że miasto nie finansuje szpitala, który ma podpisany kontrakt z NFZ. A po zmianie właścicielskiej, to nie miasto, a rektor będzie decydować o wszystkim, co dzieje się w szpitalu. – Wyzbywamy się naszego majątku i władztwa, ale szpital zyska większe możliwości pozyskiwania pieniędzy mówił Rafał Bruski. Prezydent wyrazi również nadzieję, że Bydgoszcz z czasem będzie miała trzy szpitale uniwersyteckie, na razie w dwóch podmiotach, ale wierzy, że docelowo będzie to jeden podmiot, oczywiście z siedzibą w Bydgoszczy.

– Wydział lekarski to oczekiwanie ponad 160 tysięcy bydgoszczan, którzy chcą, by nasze miasto miało własną medycynę – przypomniał prezydent.

– Konsekwentnie tworzymy wydział lekarski – zapewnił prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. – Nie udałoby się to bez pomocy i życzliwości otoczenia – miasta.

Rektor Adamski podziękował prezydentowi za podjęcie działań zmierzających do tego, by infrastruktura przyszłego wydziału lekarskiego była możliwa do uruchomienia wydziału lekarskiego. Szpital Miejski może stać się kluczowym miejscem w kształceniu przyszłych lekarzy.

Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy poinformowała, że prezydent przygotował projekt uchwały o charakterze intencyjnym wyrażającą wstępną wolę przekazania szpitala Politechnice Bydgoskiej.

– Forma przekazania szpitala jest optymalna dla uczelni – dodał dr hab. inż. Szymon Różański, prorektor, prof. PBŚ. – Będziemy mogli skorzystać z kadry zatrudnionej już w szpitalu, jak również, jako podmiot zarządzający, będziemy mogli dofinansować szpital. Początkowo chcieliśmy budować prosektorium na terenie kampusu politechniki, ale możemy zbudować je np. na terenie szpitala, a także przystosować obiekt do zajęć dydaktycznych oraz infrastruktury klinicznej.

– Jako zarząd popieramy decyzję prezydenta. Oprócz szczytnego celu, jakim jest kształcenie kadry lekarskiej, jest to również  szansa rozwoju szpitala i podniesienia jego rangi ze szpitala powiatowego do szpitala uniwersyteckiego – powiedziała Anna Lewandowska, dyrektor naczelna Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Szpitale i znani lekarze będą współpracować z politechniką

Jak już informowaliśmy, Politechnika Bydgoska zamierza uruchomić studia lekarskie w roku akademickim 2024 – 2025. O to samo stara się toruńska Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, tylko już w tym roku.

W sobotę (22 kwietnia) podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy bydgoskim szpitalem MSWiA przy ul. Markwarta, a Politechniką Bydgoską. To porozumienie dotyczące współpracy w przyszłości będzie uszczegóławiane. W liście intencyjnym czytamy: „Współpraca obejmuje możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Bydgoszczy przez Politechnikę Bydgoską.”

Jak już pisaliśmy, Politechnika Bydgoska stara się o nawiązanie współpracy z „co najmniej trzema” bydgoskimi szpitalami. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło nam, że zarówno Politechnika Bydgoska, jak i toruńska Akademia Kultury Społecznej i Medialnej  chcą współpracować z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy.

W ramach kompletowania kadry Politechnika Bydgoska nawiązała współpracę m.in. z neurochirurgiem prof. dr. n. med. Markiem Haratem oraz psychiatrą i psychoterapeutą prof. dr. hab. n. med. Aleksandrem Araszkiewiczem.

Na pierwszym roku wydziału lekarskiego Politechniki Bydgoskiej studiować będzie sześćdziesięciu studentów.

Udostępnij: Facebook Twitter