W poniedziałek, 3 października, przedstawiciele świata muzyki spotkali się z władzami miasta. Uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia muzyki towarzyszyło rozdanie dyplomów i nagród.
W czasie gali, w Miejskim Centrum Kultury, wyróżniono dyrektorów bydgoskich instytucji oraz 14 osób w szczególny sposób zasłużonych dla lokalnej muzyki. Wśród nagrodzonych był zespół Variété, którego płyta „Dziki książę” została nominowana do nagrody Fryderyka.
Bydgoszcz muzyką stoi
Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzimy corocznie 1 października. Ustanowiono go w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Celem święta, jest ukazanie wyjątkowości muzyki, tego, jakie dobro w sobie kryje i jak z jej pomocą można kształtować rzeczywistość.
Bydgoszcz to miasto żyjące muzyką. Świadczy o tym aktywność miejskich instytucji muzycznych: Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej, czy też Miejskiego Centrum Kultury. Nieoceniony wkład w rozwój muzyki i edukację pokoleń artystów mają także Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina.
W bydgoskim kalendarzu imprez stałe miejsce ma kilka muzycznych festiwali. Wśród nich m.in.: Fonomo Music&Film Festiwal, Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”, Bydgoskie Impresje Muzyczne, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Fontanna Muzyki, Bydgoski Jazz Festiwal, Bydgoski Festiwal Operowy czy też Rzeka Muzyki i Drums Fusion. Wyróżnia je przede wszystkim różnorodność – wydarzenia adresowane są do fanów każdego rodzaju muzyki.
Międzynarodowy Dzień Muzyki. Lista nagrodzonych
W tym roku Nagrodę Prezydenta Miasta wręczono w czterech kategoriach: za wyjątkowe osiągnięcia oraz nominacje i nagrody, dla przedstawicieli środowisk kultury i organizacji pozarządowych, dla artystów, animatorów i pracowników bydgoskich instytucji kultury, oraz dla wykładowców, nauczycieli, uczniów i studentów szkół muzycznych i uczelni.
Kategoria I. Za wyjątkowe osiągnięcia, nagrody i nominacje
- Marek Maciejewski, Zespół Variété – w bieżącym roku płyta zespołu pn. „Dziki książę” (Mystic Production) została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii: Album Roku Piosenka Literacka i Poetycka.
- Paweł Libront – klarnecista, uczeń Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Jako jeden z pięciorga instrumentalistów z całej Polski i jedyny uczeń z Bydgoszczy, został półfinalistą Konkursu Młody Muzyk Roku 2022.
Kategoria II. Przedstawiciele środowiska kultury i organizacji pozarządowych
- Joanna Franczak – prezeska Stowarzyszenia Bydgoskiej Fontanny Potop i inicjatorka odbywającego się w Parku Kazimierza Wielkiego cyklu koncertów pod nazwą Festiwal Fontanna Muzyki. Wydarzenia cieszącego się olbrzymim zainteresowaniem rodzimej publiczności oraz przyjezdnych.
Kategoria III. Artyści, animatorzy oraz pracownicy bydgoskich instytucji kultury
- dr Michał Marcinkowski – muzyk solista II skrzypce, zatrudniony w Filharmonii Pomorskiej od 2007 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. Henryka Keszkowskiego. W tejże Akademii w 2021 roku uzyskał tytuł doktora i został jednym z wykładowców w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej. Koncertował z najlepszą polską orkiestrą barkową jak również jako solista i kameralista na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą.
- Michał Litwa – wiolonczelista związany z Filharmonią Pomorską od 2009 roku jako etatowy muzyk Orkiestry Symfonicznej, a jako instrumentalista wspomaga Orkiestrę Kameralną Capella Bydgostiensis. Reżyserował również kilkanaście produkcji koncertowych Orkiestry Symfonicznej. Pełni również funkcję bibliotekarza Filharmonii Pomorskiej.
- Cezary Krzysztoforski – wiolonczelista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, od 16 lat związany z Operą Nova w Bydgoszczy.
- Angelika Wojciechowska – tancerka, solistka baletu, absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku. Od 13 lat związana z zespołem baletu Opery Nova w Bydgoszczy kreuje zarówno główne partie w spektaklach baletowych jak i operach, operetkach oraz musicalach. Laureatka Nagrody Muzycznej im. Kiepury w kategorii „najlepsza tancerka” w 2013 roku.
- Sabina Stankiewicz – perkusistka i menedżerka artystów krajowych i zagranicznych występujących w ramach Festiwalu Drums Fusion. Współtworzy ofertę muzyczną Miejskiego Centrum Kultury. Stworzyła autorską, unikatową koncepcję DRUMS FUSION SCHOOL.Art&Beat., komplementarnego projektu edukacyjno-artystycznego.
- Danuta Kryszak – kulturoznawca z wykształcenia, pasjonatka kultury, podróży i muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki świata. Współorganizatorka zaangażowana w pracę przy Festiwalu Ethniesy, wykazująca się olbrzymim zaangażowaniem w przygotowanie i opracowanie jego strony merytorycznej.
Kategoria IV. Wykładowcy, nauczyciele, uczniowie i studenci
- prof. dr hab. Violetta Przech – teoretyk muzyki, muzykolog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, habilitację uzyskała na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Krakowie. Autorka ok. 90 publikacji. Od 2021 roku profesor tytularny. Od 2012 roku, pełni funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku profesora.
- prof. dr hab. Henryk Wierzchoń – dyrygent orkiestry symfonicznej Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W Operze Nova dyrygował ponad 670 spektaklami operowymi, operetkowymi i baletowymi repertuaru bieżącego w kraju i 66 za granicą. Kierownik muzyczny wielu spektakli operowych, baletów i koncertów. Przygotował prawie sto premier przedstawień operowych, 300 koncertów filharmonicznych i operowych oraz 73 tournee. W Akademii Muzycznej przygotował ponad 20 premier oraz poprowadził ponad 30 przedstawień operowych i operetkowych. Jest również autorem kilku kompozycji fortepianowych, na skrzypce i fortepian, na perkusję, orkiestrowych i na zespoły wokalno-instrumentalne, jednego przedstawienia muzycznego dla dzieci, kilku instrumentacji i opracowań muzycznych.
- Roksana Ptasznik – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 38. Założycielka i opiekunka dwóch chórów składających się z uczniów tej szkoły, uczestniczących w Ogólnopolskim Projekcie Akademia Chóralna „Śpiewająca Polska”. Jej podopieczni zdobywali wiele nagród i wyróżnień m.in. Złote Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych i I miejsce w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Muzycznym Dzieci i Młodzieży. Współorganizuje konkursy i koncerty regionalne. Ma w swoim dorobku trzy płyty cd., a prowadzone przez nią chóry występowały na scenie Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej i Miejskiego Centrum Kultury.
- prof. dr hab. Monika Wilkiewicz – ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygowania. Jest Laureatką I nagrody I Wydziałowego Konkursu Dyrygentów Chóralnych AM w Bydgoszczy. Uzyskała stopień doktora a następnie stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Jest założycielką i dyrygentką działającego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi Chóru „PRIMO”. Chór działa nieprzerwanie od 26 lat. Uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, w tym ośmiokrotnie Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży.
- Magdalena Cichoń – studentka II roku studiów magisterskich na kierunku dyrygentura symfoniczna w klasie prof. dr hab. Henryka Wierzchonia oraz kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej specjalność dyrygentura chóralna w klasie prof. dr hab. Janusza Staneckiego. Utworzyła zespół Ensamble 622 oraz pełni w nim funkcję dyrygenta. W 2021 roku wygrała Ogólnouczelniany Konkurs na Granty Power na projekt studencki „Sztuka jest kobietą”, który został zrealizowany w marcu bieżącego roku.
Dyplomy okolicznościowe odebrali również dyrektorzy bydgoskich instytucji kultury: Miejskiego Centrum Kultury, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej.