Międzynarodowy Dzień Teatru na Starym Rynku / Fot. B.Witkowski/UMB
– Teatr daje szansę poczucia bliskości, szansę na zrozumienie własnych emocji poprzez obserwację emocji innych ludzi na scenie, To ogromna wartość teatru – właśnie ten kontakt na żywo – mówi Karolina Suchodolska, specjalistka ds edukacji w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy.
– Teatr to ludzie. Ci, którzy są na scenie i ci, których nie widzimy – mówił ze sceny na Starym Rynku prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. W poniedziałek (27 marca) świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Teatru. Bydgoszcz włączyła się do obchodów święta. W tym wyjątkowym dniu uwagę skupiono przede wszystkim na dzieciach i młodzieży – przyszłych widzach teatralnych spektakli. Najpierw uczniowie bydgoskich szkół wzięli udział w teatralnych podchodach. Następnie bawili się w czasie koncertu pn. „Czy to słońce, czy deszcz – chodź do Teatru!”
– Stworzyliśmy tę inicjatywę po to, aby mieszkańcy Bydgoszczy dowiedzieli się gdzie jest Teatr Kameralny. Jesteśmy młodą instytucją i zdarza się, że jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą. Zaprosiliśmy uczniów do udziału w podchodach. Są drużyną, która rysuje znaki na terenie całego miasta. One wskazują drogę do teatru przy ul. Grodzkiej. Drużyną odgadującą znaki są mieszkańcy Bydgoszczy. Pomimo zlej pogody atmosfera jest gorąca. Wszyscy entuzjastycznie biorą udział w rysowaniu – mówi Karolina Kasprzak z Teatru Kameralnego.
Po podchodach był specjalny koncert na Starym Rynku w Bydgoszczy, na scenie wybrzmiały przeboje ze znanych dziecięcych spektakli. Święto teatru było również okazją do uhonorowania ludzi szczególnie zasłużonych sztuce. Specjalne nagrody i listy gratulacyjne wręczyli prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski wraz z Moniką Matowską, przewodniczącą Rady Miasta Bydgoszczy. – Ludzie teatru dziś obchodzą swoje święto. Chodźmy więc do teatru – tak, jak głosi napis za moimi plecami – zachęcał prezydent Bruski.
W naszym mieście funkcjonują dwie miejskie sceny: Teatr Polski i Teatr Kameralny. Pierwszy z nich obecnie przechodzi generalną przebudowę. Drugi – to nowa scena, obiekt zbudowany przez bydgoski samorząd.
Nagrody miasta Bydgoszczy
Wyróżnienia odebrali dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury:
- Dr Mariusz Napierała – dyrektor Teatru Kameralnego
- Wojciech Stefaniak – dyrektor Teatru Polskiego
- Maciej Figas – dyrektor Opery Nova
- Magdalena Bereda- dyrektor Pałacu Młodzieży
Indywidualne wyróżnienia odebrali:
- Sara Lech – aktorka Teatru Kameralnego
- Barbara Górecka – plastyk Teatru Kameralnego
- Damian Kwiatkowski – aktor Teatru Polskiego
- Michał Surówka – aktor Teatru Polskiego
- Jonasz Dunajski – artysta chóru Opery Nova
- Rafał Tandek – tancerz solista Opery Nova
- Luzia Kubowicz – Dorosz – kierownik Działu Animacji Kulturalnej Pałacu Młodzieży
- Beata Pilewska – nauczycielka XV LO