Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Symboliczna czerwień rozbłysła również w Bydgoszczy

19 listopada zakończyła się ogólnopolska kampania Dzieciństwo Bez Przemocy. Aktywnie włączyły się w nią bydgoskie instytucje. Na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci budynki rozbłysły na czerwono.

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Poprzedza go Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. To właśnie „Dzieciństwo bez przemocy” było głównym hasłem ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Od 8 października do 19 listopada prowadzone były działania edukacyjne i medialne. W jej ostatnim dniu obiekty w całej Polsce rozświetliły się na czerwono. W Bydgoszczy były to m.in. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Pałac Młodzieży i bydgoski ratusz, Most Uniwersytecki oraz Barka Lemara.

Niemal 80% dzieci doświadczyło przemocy

Według danych Fundacji, aż 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy, 32% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej a 26 % nastolatków zostało wykorzystanych seksualnie bez kontaktu fizycznego, 8% – z kontaktem fizycznym. Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. koncentruje się na uwrażliwianiu Polek i Polaków na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Włączyły się w nią aktywnie m.in. bydgoskie szkoły i placówki oświatowe. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, w ramach których omawiane było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w organizowanych przez fundację zajęciach on-line. Podejmowane tematy dotyczyły relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci i sposobów radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Wiele szkół i przedszkoli 19 listopada o godzinie 17 przybrało symboliczne czerwone barwy.

W kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy” włączył się też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach kampanii MOPS realizuje inicjatywy edukacyjne, które mają uwrażliwić na problem przemocy wobec dzieci, zwiększyć wiedzę oraz pomóc nabyć umiejętności pozwalające unikać zagrożeń. Adresatami działań są pracownicy, beneficjenci ośrodka oraz społeczność lokalna. We wtorek, 26 listopada 2024 roku, we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, dla rodziców klas pierwszych objętych udziałem w projekcie „Dom pełen miłości” oraz rodziców objętych wsparciem Działu Wsparcia Rodziny oraz Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS realizowany będzie program edukacyjny, pt.: „Reagować, czy nie?”. Głównym założeniem programu jest emisja filmu Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, pt. „Nieobojętni” i spotkanie ze specjalistami Działu Wsparcia Rodziny. Od listopada 2024 roku do stycznia 2025 roku realizowany będzie program profilaktyczno-edukacyjny, pn.: „To tylko pół godziny”, skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych wybranych szkół podstawowych na terenie Miasta Bydgoszczy. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat zjawiska przemocy domowej oraz informowanie o możliwości uzyskania pomocy w przypadku jej doświadczenia.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter