Mieszkańcy DPS „Promień Życia” dostaną nową windę. „Miód na moje serce”

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” napisali list otwarty do władz miasta i radnych. Windy w placówce są nieczynne i nie mogą się przemieszczać. – W sierpniu zostanie zamontowana nowa winda – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.

 – To jest miodem na całe serce. Wyjeżdżam szczęśliwy – zareagował na deklarację zastępczyni prezydenta Mirosław Piesak, który podczas środowej (29 czerwca) sesji rady miasta odczytał list mieszkańców DPS „Promień Życia” z ul. Łomżyńskiej przesłany do prezydenta Rafała Bruskiego i radnych. Piesak – paraolimpijczyk, poruszający się od młodości na wózku, z powodu pogorszenia się stanu zdrowia – musiał zamieszkać w domu przy ul. Łomżyńskiej.

Mieszkańcy DPS Promień Życia proszą o windy

Delegat podopiecznych z DPS przy ul. Łomżyńskiej cierpliwie czekał, aż przyjdzie kolej na jego wystąpienie w trakcie sesji. Wjechał na wózku na przód sali i odczytał „List otwarty w sprawie niesprawnych wind oraz niedoboru personelu opiekuńczego w DPS Promień życia w Bydgoszczy”.

– Rok 2022 uchwałą rady miasta został ogłoszony rokiem praw człowieka. Nie twierdzimy, że w stosunku do nas, mieszkańców DPS Promień Życia, łamane są jedne z tych praw, jednak brak sprawnych wind narusza prawo do wolności i swobodnego poruszania się, zawarte przede wszystkim w Konstytucji – zaczął Piesak. W liście mieszkańcy DPS przypominają, że na początku 2020 roku zepsuła się mniejsza z wind DPS Promień Życia. Placówka przy Łomżyńskiej ma dwa piętra. – Na przełomie marca i kwietnia tego roku druga, większa winda także przez miesiąc była nieczynna. Później po  naprawie i krótkim działaniu uległa także uszkodzeniu, co ją  całkowicie unieruchomiło – czytał Piesak – Obecny brak wind pozbawił nas rehabilitacji, która znajduje się na parterze. Rehabilitanci wykonują zabiegi, ale to nie zastąpi specjalistycznego sprzętu na parterze. (…) Od prawie ośmiu tygodni nie ma sprawnych wind – prezentował treść listu otwartego.

Mieszkańcy „Promienia Życia” zwracali w nim także uwagę na brak wystarczającej liczby opiekunek. – Wiemy, że to nasz punkt widzenia, a kryterium jest wskaźnik liczby osób w DPS – przyznawał Piesak.

W DPS Promień Życia winda będzie w sierpniu

Na prośby zawarte w liście od razu na sesji odpowiedziała Waszkiewicz. – Pierwszy wniosek o sfinansowanie nowych wind DPS składał do PFRON w 2020 roku. Potem zostały ponowione w 2021, złożono także wniosek do miasta i pieniądze radni na rok 2022 przyznali. Również PFRON przyznał dofinansowanie w roku 2022. – mówiła zastępczyni prezydenta.

Waszkiewicz zadeklarowała, że w sierpniu windy będą gotowe. – Całość prac kosztuje niemal 490  tys. zł, w tym 300 tys. z budżetu miasta – dodała Waszkiewicz.

 Wyjaśniała, że po awarii, która miała miejsce 5 kwietnia, zamontowano na potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców schodołaz.

– Wszystkim mieszkańcom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, zaproponowane czasowe przeniesienie się na parter do tzw. sekcji Magnolia. Będą mieli możliwość powrotu do tych samych pokojów po zakończeniu montażu windy. Do tej pory z tej oferty skorzystała jedna osoba poruszająca się na wózku – tłumaczyła zastępczyni prezydenta.

Wyjaśniła także, że wcześniej w DPS „Promień Życia” pracowały trzy opiekunki na jedną sekcję, w której przebywało 40 mieszkańców. – Teraz są dwie, ale na sekcji przebywa 26 do 28 mieszkańców. To dokładnie taki sam wskaźnik na liczbę podopiecznych, jaki był wcześniej. Trzeba zdawać sobie sprawę, że więcej opiekunek to także wyższe opłaty dla mieszkańców, bo tak oblicza się koszty, które ponoszą podopieczni i ich rodziny – dodała Waszkiewicz.

Udostępnij: Facebook Twitter