Na czwartkowej konferencji prasowej podsumowano wszystko to, co z udziałem uchodźców zdarzyło się w naszym mieście po napaści Rosji na Ukrainę / Fot. B. Witkowski / UMB
Po rozpętaniu przez Rosję wojny z Ukrainą bydgoszczanie nie mieli wątpliwości, że trzeba uchodźcom pomagać. Pomoc, ciągle potrzebna, nadal płynie do potrzebujących. Ratusz wspiera organizacje, które opiekują się uchodźcami – mówiono o tym na konferencji w Domu Ukraińskim.
– 24 lutego 2022 roku zmieniło się wszystko – Ukraina została napadnięta przez Rosję. Wszyscy się tego spodziewali, jednak każdy liczył, że jednak do tego nie dojdzie – wspominała dzień wybuchu wojny Elena Morozowa-Domagalska, prezes Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego w Bydgoszczy na konferencji prasowej w czwartek (16 lutego). – Nasze działania też się zmieniły, wszyscy zaczęliśmy być wolontariuszami i pomagać. Wsparliśmy łącznie ponad 12 tysięcy uchodźców którzy do nas trafili, zarówno materialnie jak i niematerialne, na przykład w pomocy przy znalezieniu zakwaterowania.
Elena Morozowa podziękowała za wsparcie Urzędowi Miasta Bydgoszczy, w tym Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego. – Dzielnie wywoził dary, które do nas trafiały, a było tego często 5-6 ciężarówek dziennie, które potem trafiały do Myślęcinka. Z kolei policjanci z Komendy Miejskiej Policji już w trzecim dniu wojny przywieźli pierwsze pomocowe rzeczy, które zawoziliśmy na Ukrainę. Przede wszystkim jednak chcę podziękować mieszkańcom Bydgoszczy, którzy są wspaniałymi ludźmi, bardzo nas wspierają. Pomoc ludzi dobrej woli była ogromna – podkreśliła Elena Morozowa z Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego.
Nawet 30 tysięcy osób z Ukrainy mieszka w naszym mieście
Ważną rolę w pomocy uchodźcom odegrał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponad 12 tysięcy osób otrzymało jednorazową pomoc na bieżące utrzymanie (300 złotych), ponad 23 tysiące obywateli Ukrainy objęto wnioskami dotyczącymi zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy „przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy” (to rządowy program skierowany do osób goszczących w swoich domach uchodźców z Ukrainy). Obecnie niemal 2 700 dzieci i młodzieży uczy się w bydgoskich przedszkolach i szkołach. Prawie 600 dzieci miało zapewnione posiłki w bydgoskich placówkach dydaktycznych.
– Pomoc jest cały czas potrzebna, wojna trwa i osób, które wymagają wsparcia nie brakuje. Wbrew pojawiającym się niekiedy głosom, że to nie nasza wojna – tak, to też nas, Polaków, wojna. Jesteśmy sąsiadami Ukrainy i czy komuś się to podoba czy nie to geografii i historii nie zmienimy. To dobrze, że dla większości Polaków to naturalne, że angażujemy się w pomoc – ocenił Michał Sztybel, zastępca prezydenta miasta Bydgoszczy. – Szacujemy, że osób, które osiedliły się w Bydgoszczy po wybuchu konfliktu może być pomiędzy 25 a 30 tysięcy osób.
Trzy magazyny pomocowe dla uchodźców
Żeby wsparcie było systematyczne i zorganizowane wybrano w konkursie trzy organizacje, które do końca roku będą prowadzić magazyny pomocowe dla uchodźców, każda dostała po 24 tysiące dotacji na ten cel. Uchodźcy pomoc znajdą w Stowarzyszeniu „Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński” (ul. Jezuicka 5), Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam” (ul. Grunwaldzka 32) i Stowarzyszeniu „Dwie Skały” (ul. Wyszogrodzka 13, a od 1 marca ul. Rupniewskiego 11). Kujawsko Pomorski Dom Ukraiński dodatkowo prowadził będzie punkt konsultacyjny dla obcokrajowców. Robił to już w ramach pilotażu, a zainteresowanie pomocą było spore. Tylko od października do grudnia zeszłego roku punkt informacyjno-doradczy świadczył usługi wsparcia łącznie przez 254 godziny, a wsparcia udzielono ponad 400 cudzoziemcom, głównie uchodźcom z Ukrainy.
Poza tym pomagały także liczne organizacje społeczne i pozarządowe. Działalność na rzecz ukraińskich uchodźców prowadzi także m.in. Caritas.
Więcej o obszarze edukacji i działalności społecznej w naszym mieście, która zmieniła się w czasie wojny w Ukrainie wkrótce na bydgoszczinformuje.pl
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!