Misterium Męki Pańskiej w Fordonie. Barista grający Jezusa zaprasza do znajdowania nadziei i pomocy przy inscenizacji

Łukasz Nowacki wcieli się w rolę Jezusa Chrystusa podczas fordońskiego Misterium Męki Pańskiej/ fot. nadesłane

„Drzewo ma jeszcze nadzieję” – to hasło tegorocznego, 24. Misterium Męki Pańskiej w Fordonie. Jak co roku odbędzie się ono w Niedzielę Palmową, w Dolinie Śmierci. Organizatorzy szukają osób do pomocy, w tym aktorów.

Hasło najbliższego Misterium w Fordonie to cytat z biblijnej Księgi Hioba. Ta postać jest nieprzypadkowo wykorzystywana, bo rok 2025 jest Rokiem Jubileuszowym w Kościele katolickim, który jest szczególnie dedykowany cnocie nadziei. – Historia biblijnego Hioba, pokazuje jak dobrego i szlachetnego człowieka, spotkało wiele kryzysów, a mimo to jest dalej wierny Bogu. W życiu, jak i w trakcie naszego Misterium powinniśmy zadać sobie pytanie czy różne, trudne sytuacje mogą być szansą na rozpalenie naszej nadziei, nie tylko do wyjścia z życiowego tąpnięcia, ale i okazją do dalszego rozwoju – mówił ks. dr. Piotr Wachowski, z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie, podczas konferencji zapowiadającej 24. Misterium Męki Pańskiej w Fordonie.

Na plakacie promującym tegoroczne Misterium znajduje się krzyż wykonany ze starego, wysuszonego drzewa – metafora śmierci i beznadziei, z którego wyrastają młode, zielone pędy symbolizujące właśnie wspomnianą nadzieję.

Dwa widowiska misteryjne odbędą się w niedzielę (13 kwietnia) o godz. 16.00 i 20.00 na terenie Doliny Śmierci, przy Kalwarii Bydgoskiej – Golgocie XX wieku. Będą dostępne przejścia od ul. Bołtucia i Twardzickiego. Mieszkańcy i pielgrzymi z różnych miejsc skorzystają z darmowego parkingu, toalety oraz kawy czy herbaty. Będzie też możliwość zakupienia pamiątek.

Misterium Męki Pańskiej jest sztuką pasyjną, ukazującą męczeńską drogę Jezusa Chrystusa. Inscenizacje w Fordonie odbywają się od 2001 roku. Co roku kładzione są naciski na różne okoliczności z ziemskiego życia Jezusa. W tym roku organizatorzy zapowiadają także zmiany w układzie scenicznym.

Wspomną historię z 1939 roku

Oprócz scen z życia Zbawiciela, aktorzy odgrywają role nawiązujące do problemów ludzi współczesnych. W tym roku jednak nie będą one aż tak współczesne, bowiem cofniemy się do wydarzeń sprzed ponad 85 lat. Dolina Śmierci jest miejscem kaźni wielu osób w czasie drugiej wojny światowej. – Opowiemy o nadziei wpisanej w mękę Chrystusa, pokazując tragizm tych, którzy ginęli w miejscu, gdzie my organizujemy Misterium. W scenie współczesnej chcemy się pokłonić tym ludziom. Będą to sceny z 1939 roku, historia małżeństwa Jerzego i Wandy, które ma swoje plany i życie. Mąż ginie w Dolinie Śmierci, więc Wanda, sama z dziećmi, musi podźwignąć ten „życiowy krzyż”. Takie tragiczne sytuacje działy się kilkadziesiąt lat temu, ale i my mamy we współczesnym życiu takie „krzyże”, przez które rodzi się nadzieja – mówi Mariola Ciesielska, reżyserka i scenarzystka Misterium w Fordonie.

Misterium odgrywane jest w naturalnej dolinie. Miejsce dla widzów wyznaczone jest na zboczu wzniesienia. Warto zabrać ze sobą składane krzesełko lub koc, jeśli chce się komfortowo usiąść podczas około godzinnego pokazu. Pamiętajmy też o cieplejszym ubiorze. Do miejsca Misterium trzeba dotrzeć około pół kilometra pieszo od wejścia do Doliny Śmierci. Osoby z trudnościami w poruszaniu się mogą otrzymać pomoc po wcześniejszej rezerwacji. Kontakt: misterium.bydgoszcz@gmail.com

Przygotowuje kawę i gra Jezusa

Trwają poszukiwania wolontariuszy do misterium. Potrzebni są aktorzy m.in aktorzy. Przede wszystkim jako statyści do miasteczka i uczniowie Jezusa. Na konferencji był obecny Łukasz Nowacki, 40-latek, który od 2015 roku odgrywa rolę Jezusa. Na co dzień jest mężem, ojcem ósemki dzieci i baristą. – Wcześniej odgrywałem inne role, ale tę dekadę temu już zacząłem zapuszczać włosy, bo gdzieś czułem, że się przydadzą. Dzisiaj już mam krótkie, bo żona nie pozwala na dłuższe – śmieje się. – Traktuję bardzo osobiście wcielenie się w tę postać. To dla mnie takie rekolekcje. To Misterium jest zawsze takim zaproszeniem, żeby wsłuchać się w to miejsce. Szczególnie w tym roku, kiedy mocno będziemy wspominać ofiary z 1939 roku. Jestem w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników od prawie początku życia. Ci ludzie, którzy tutaj są, to tacy świadkowie nadziei pielęgnujący pamięć o tamtych męczennikach – mówi.

Konferencja zapowiadająca Misterium
Łukasz Nowacki podczas konferencji zapowiadającej Misterium / Fot. B.Witkowski / UMB

Do pomocy przyda się każda para rąk. Szczególnie poszukiwani są fotografowie, osoby do pomocy w kuchni lub w transporcie (z własnym busem) albo tacy, którzy po prostu będą nosić. Chętni mogą zgłaszać się za pośrednictwem ankiety.

Dialogi aktorskie są już nagrane. Występujący improwizują do słyszanego dźwięku. Przydadzą się też przede wszystkim osoby do budowania scenografii czy obsługi punktów z pamiątkami oraz do zapewnienia bezpieczeństwa.

Przyda się również pomoc przy sprzątaniu terenów zielonych, gdzie odbywać się będą pokazy Misteriów. Akcja zacznie się w sobotę (29 marca) o godz. 10.00. Zbiórka przed głównym wejściem do kościoła Matki Boskiej Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia 5.

Organizatorami Misterium są między innymi Duszpasterstwo Akademickie „Martyria” i Parafia Matki Boskiej Królowej Męczenników w Fordonie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz Diecezji Bydgoskiej.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter