Mistrzyni olimpijska bohaterką nowej premiery w  Teatrze Polskim

Plakat spektaklu „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata / Fot. Mat. Teatru Polskiego

Stella Walsh, czyli Stanisława Walasiewicz – to postać, która będzie główną bohaterką kolejnej premiery w Teatrze Polskim. Po „Komediantce” w reżyserii Anity Sokołowskiej, opartej na losach postaci z powieści Władysława Reymonta zobaczymy opowieść, której osią jest życie prawdziwej osoby.

Stanisława Walasiewicz była jedną z najlepszych lekkoatletek świata w latach 30. XX wieku. Zdobyła złoty medal olimpijski na igrzyskach w Los Angeles,w 1932 roku oraz srebro cztery lata później – za każdym razem w biegu na 100 metrów. Jako dziecko wyemigrowała z rodzicami do USA i tam była znana jako Stella Walsh.

Stella Walsh i jej tragiczny los

Biografia kobiety sukcesu? Niestety nie. Bohaterka najnowszej premiery Teatru Polskiego została przypadkową ofiarą napadu rabunkowego na sklep w Cleveland, w 1980 roku. W czasie sekcji zwłok okazało się, że była osobą interpłciową, miała żeńskie i męskie narządy płciowe. Potem oskarżano ją o oszustwo, chciano nawet odebrać olimpijskie medale. Ten dramat jest kanwą opowieści, którą w bydgoskim teatrze będą snuć dramaturżka, Anna Mazurek i reżyser, Jan Jeliński.

– Jej historia jest specyficzna, tak jak specyficzna jest sytuacja osób interpłciowych i transpłciowych w środowisku sportowym. Są one rozdarte pomiędzy z jednej strony, koniecznością dopasowania się do bardzo restrykcyjnych norm różnicy płciowej, a, z drugiej, osobistą potrzebą odkrywania i nazywania własnej tożsamości płciowej. Dotyczy to w sporcie tylko kobiet – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Teatralnym, Anna Mazurek – W historii Stelli najbardziej inspirujące okazało się dla nas to, czego nie wiemy, białe plamy w jej życiorysie. Sekcja zwłok ujawniła, że była ona osobą interpłciową i posiadała zróżnicowane cechy płciowe. Informacja ta stała się publiczna, prawdopodobnie wbrew woli rodziny Stelli, sióstr i matki, którą Stella pod koniec swojego życia się opiekowała. Wyciek tej informacji wywołał transfobiczne śledztwo w mediach i w środowisku sportowym, nazywano Stellę „oburzającym transwestytą”, zarzucano oszustwo i postulowano odebranie medali. Stworzyliśmy wariant osobistej historii Stelli daleki od tego, co można było o niej przeczytać w plotkarskich brukowcach. Naszym celem było opowiedzieć tę historię z perspektywy sojuszników osób interpłciowych.

Premiera spektaklu „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” – 3 marca o godz. 19. Dzień wcześniej odbędzie się pokaz przedpremierowy (godz. 19). Kolejne spektakle na małej scenie Teatru Polskiego 4 i 5 marca o godz. 19.

Udostępnij: Facebook Twitter