Młody Przyjaciel Bydgoszczy
Przez cały rok szkolny razem z opiekunami odkrywali historyczne zakamarki Bydgoszczy. 12 czerwca podczas gali w Pałacu Młodzieży uczniowie odebrali odznaki „Młody Przyjaciel Bydgoszczy” oraz „Poznajemy Bydgoszcz”.
Młodzi Przyjaciele Bydgoszczy zdobywają odznaki od ponad 50 lat. Ich historia sięga roku 1973, kiedy odbył się pierwszy Wielki Konkurs Historyczny o Bydgoszczy. Jego inicjatorami byli członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Nieco później, w roku 1995 rozpoczęły działać Szkolne Koła TMMB. Za rok będą świętować 30-lecie istnienia. Przez lata działały w różnych bydgoskich szkołach. Ich koordynatorka ma nadzieję, że ich liczba będzie rosła.
Praktyczna wiedza o własnym mieście
Inicjatorką programu „Bydgoszcz – moja mała ojczyzna” oraz koordynatorką Szkolnych Kół TMMB była doktor Ewa Puls. Jej obowiązki przejęła Agnieszka Górzyńska.
– Koordynuję program od roku. W tym czasie dołączyły do niego cztery nowe szkoły. Liczę na to, że Szkolne Koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy będą wciąż powstawały i gromadziły ciekawych świata uczniów. Odznaki sięgają roku 1973 i testu historycznego, to kawał historii o którą trzeba dbać i kontynuować w atrakcyjnej dla współczesnej młodzieży formie. Co prawda powstają różne „poboczne” konkursy, jednak chciałabym aby kultywowane było to co ma sprawdzoną tradycję. Oczywiście do zdobywania odznak przygotowują Szkole Koła. Przez lata wielu ludzi oddało temu programowi swoje życie, swój czas wolny. Robią to społecznie, poza godzinami pracy. Ideą zdobywani odznak jest to aby znać swoje miasto. Test nie polega na tym że odpowiadamy na kolejne pytania z historii Bydgoszczy. Główny test to slajdy. Np. wyświetlamy dzieciom zdjęcie pomnika Kazimierza Wielkiego. One muszą rozpoznać postać, wiedzieć gdzie stoi pomnik, znać jego projektanta. Chodzi o znajomość topografii miasta. Murale, pomniki, kościoły, ważne budynki. Prowadzę koło od 20 lat. Wiele razy przychodzili do mnie rodzice i mówili „Przyjechała do nas rodzina. mój syn/córka oprowadził ich po mieście, wybrał sam trasę i wszystko opowiedział. Przynajmniej cztery razy w roku koordynatorzy szkolnych kół prowadzą zajęcia na mieście. Te wycieczki pozostawiają w dzieciach dobre emocje i wspomnienia. To przeżywanie jest bardzo ważnym aspektem, dzięki temu młodzież chce się bawić i poznawać swoje miasto. Mam nadzieję, że idea edukacji regionalnej odrodzi się i zacznie docierać do coraz większej ilości osób. – mówi Agnieszka Górzyńska, która prowadzi Szkole Koło TMMB w SP nr 25.
Młody Przyjaciel Bydgoszczy nagrodzony
W mijającym roku szkolnym odbyły się 3 gry miejskie, w czasie których można było zdobyć odznakę „Poznajemy Bydgoszcz”. Wzięła w nich udział rekordowa liczba uczniów – 225. Na scenie Pałacu Młodzieży wręczyła je kierownik dział animacji kulturalnej Pałacu Młodzieży Luiza Kubowicz-Dorosz. Wcześniej 250 uczniów z Bydgoszczy i okolic zdobyło odznakę „Znawca Kazimierza Wielkiego”
-Poznajemy Bydgoszcz to taki pierwszy stopień, można powiedzieć na zachętę. Otrzymały je dzieci, które wzięły udział w jednej z naszych gier miejskich. Zwykle przeznaczona jest dla najmłodszych członków kół. Do zdobycia złotej, srebrnej lub brązowej odznaki Młody Przyjaciel Bydgoszczy trzeba było wykazać się wiedzą. Przyjechać tutaj do Pałacu Młodzieży i napisać test. W przypadku brązowej odznaki uczniowie rozwiązują test wielokrotnego wyboru. Zadania na odznakę srebrną i złotą są otwarte – dodaje Agnieszka Górzyńska.
Dwuetapowy konkurs odbył się 20 marca. To w nim uczniowie rywalizowali o brązowe, srebrne i złote odznaki. Tylko dwie osoby podjęły trud zdobycia najwyższej odznaki. Na scenie Pałacu Młodzieży z rąk prezesa TMMB Zbigniewa Ostrowskiego odebrała ją Joanna Kasprzak z SP nr 14. Srebrna odznaki zdobyło 22 uczniów a brązową 40.
Zapisz się do naszego newslettera!