Młodzi tancerze i muzycy wyróżnieni. Kolejne  Bydgoskie Kulturalne Marki Oświatowe przyznane

W środę, 16 listopada, najlepsze zespoły i grupy artystyczne działające w jednostkach oświatowych, otrzymały tytuły Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. W tym roku triumfowały Pałac Młodzieży i Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy.

Wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach. Najlepszym przedsięwzięciem kulturalnym o zasięgu ponadregionalnym, został Ogólnopolski Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej – Pałac Młodzieży. Ta cykliczna impreza już od wielu lat daje możliwość pokazania swojego talentu młodym interpretatorom piosenki aktorskiej. W ramach festiwalu odbywają się przesłuchania konkursowe, koncert galowy, a także warsztaty wokalne prowadzone przez zaproszonego w danej edycji Festiwalu artysty. Najważniejszym wydarzeniem przedsięwzięcia jak organizowany na scenie Teatru Polskiego lub Kinoteatru Adria koncert galowy. W dotychczasowym edycjach gośćmi specjalnymi byli m.in.: Magda Umer, Marian Opania, Emilian Kamiński i Olga Bończyk.

Statuetki otrzymały także cztery najlepsze zespoły/grupy artystyczne, które realizują amatorską działalność kształtującą i rozwijają umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży. Uhonorowano dwa zespoły z Pałacu Młodzieży i dwa zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Fordonie.

  1. Zespoły Taneczne Amulet i Amulecik – Pałac Młodzieży (Anna Bebenow)
  2. Zespół Tańca Współczesnego BRAX – Pałac Młodzieży (Beata Rewolińska)
  3. Stylers Dance Studio – Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 (Agnieszka Sikorska)
  4. Młodzieżowa Orkiestra „Camerata Fordońska” – Młodzieżowy Dom Kultury nr 5
    (Ana Matijević–Komorowska)

Camerata wyjeżdża do miasta partnerskiego w Serbii

Wśród obdarzonych tytułami byli debiutanci. Zespoły taneczne Amulet i Amulecik oraz Młodzieżowa Orkiestra „Camerata Fordońska” po raz pierwszy otrzymały tytuły Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. Młodzież i towarzyszące jej opiekunki, nie kryli dumy i radości.

Działamy od 2012 roku. Zespół składa się z dzieci i młodzieży, które uczęszczają na zajęcia instrumentalne do naszego MDK-u. Jest tam kilka sekcji, m.in.: fletowa, perkusyjna, gitarowa i keyboardowa. Współpracujemy również z solistami, wokalistami z naszego MDK-u. Staramy się łączyć nasze działania. Przedział wiekowy jest duży. Mamy ośmiolatków, ale też osoby, które były z nami od początku i są już studentami. Wszyscy, którzy są chętni żeby rozwijać swoje zdolności i lubią muzykę, mogą zapisać się do nas na zajęcia. Na początku mają zajęcia indywidualne lub w mniejszych zespołach. Później ci, którzy dobrze sobie radzą są członkami naszej Cameraty. Nasz repertuar jest zróżnicowany – od muzyki dawnej do współczesnej. Te aranżacje są pisane specjalnie dla Cameraty, przez bydgoskiego kompozytora Piotra Komorowskiego. Mamy ponad 100 swoich aranżacji. W niedzielę mieliśmy premierę w Teatrze Kameralnym. Robiliśmy m.in. efekty muzyczne. Musieliśmy sami stworzyć niektóre „instrumenty” żeby uzyskać określone dźwięki. Za tydzień występujemy podczas otwarcia międzynarodowej wystawy – to w ramach współpracy z miastem partnerskim Kragujevac w Serbii – mówi Ana Matijević–Komorowska, opiekunka młodych muzyków.

Podstawą tańców jest balet

Zespoły taneczne „Amulet” i „Amulecik” tworzą dziewczynki w dwóch grupach wiekowych. Wiele z nich swój debiut zaliczyło w wieku 6-7 lat, a ich przygoda z tańcem trwa do dziś. Opiekunką tancerek jest Anna Bebenow. Od lat uczy tańca i tworzy nagradzane w Polsce i za granicą choreografie. Jest także założycielką zespołu.

– Wcześniej był zespół „Talizman”, który już nie istnieje. Ponad 20 lat uczę w Pałacu Młodzieży tańca. Dziewczyny, które razem ze mną odbierały dziś nagrodę, należą do zespołu około 8 lat. Nasza specjalność to taniec współczesny, lecz bazujemy na tańcu klasycznym. Dla mnie, jako zawodowej tancerki, balet jest podstawą właściwie wszystkich tańców. Mieszamy różne style, łączymy klasyczny taniec z nowoczesną muzyką. Nasze największe sukcesy to pierwsze miejsca w konkursach międzynarodowych. Co roku prowadzimy nabór do zespołu. Jeśli ktoś kocha taniec, miał z nim już styczność – zapraszamy serdecznie – mówi Anna Bebenow

Tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej przyznaje się na trzy lata.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter!

Udostępnij: Facebook Twitter