Uroczystość przyznania Bydgoskich Marek Oświatowych w ratuszu – przedstawiciele zespołu „Płomienie” / R.Sawicki/UMB
W poniedziałek, 25 września najlepsze zespoły i grupy artystyczne działające w jednostkach oświatowych, otrzymały tytuły Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się reprezentanci różnorodnych dziedzin kultury.
Tytuły Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej przyznawane są w dwóch kategoriach: dla projektu, przedsięwzięcia i inicjatywy kulturalnej o zasięgu ponadregionalnym realizowanej przez placówkę oświatową prowadzoną przez Miasto Bydgoszcz, oraz dla zespołów i grup artystycznych realizujących amatorską działalność kształtującą i rozwijającą zdolności i umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz. Tytuły otrzymały w tym roku zespoły z sześciu bydgoskich jednostek oświatowych. Komisja doceniła działalność i liczne sukcesy młodzieży z I LO, VI LO i Zespołu Szkół Elektronicznych. Wśród nagrodzonych nie zabrakło zespołów z Pałacu Młodzieży i Młodzieżowych Domów Kultury w Bydgoszczy.
Tytuły zdobyły następujące przedsięwzięcia o zasięgu ponadregionalnym:
- Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „KLAPS” – VI Liceum Ogólnokształcące
- Ogólnopolski Konkurs Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży – Pałac Młodzieży
- AFF-Era Filmowa – Pałac Młodzieży
- Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową SZLAGIER – Młodzieżowy Dom Kultury nr 5
Wyróżnione zespoły i grupy artystyczne:
- Chór „PRIMO” – I liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych
- Jazz Big Band ’75 – Pałac Młodzieży
- Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” – Młodzieżowy Dom Kultury nr 4
- Formacja Tańca Nowoczesnego T.1 Dance – Company – Młodzieżowy Dom Kultury nr 1
Płomienie kultywują ludowe tradycje
Zespół Pieśni i Tańca Płomienie działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 4. Już od 44 lat skupia wokół siebie dzieci, młodzież i młodych dorosłych. Wspólnie przywracają do życia ludowy folklor i tradycje. Nic więc dziwnego, że statuetkę Kulturalnej Marki Oświatowej odebrali członkowie zespołu w ludowych strojach łowickich. – Są dwa stroje, które uważamy za narodowe – łowicki i krakowski. Ten, który Kasia ma dziś na sobie, waży 7 kg, niektóre ważą 15. W naszej garderobie mamy wiele strojów – kujawski, kaszubski, z Nowego Sącza, góralskie – tłumaczy Izabela Grochowska, choreograf i kierownik artystyczna zespołu. Jako mała dziewczynka zaczynała w Płomieniach. To była „pierwsza generacja” tancerzy.
W Zespole Pieśni i Tańca Płomienie trenuje pięć grup wiekowych. Tworzą je tancerze w wieku od lat 3 do 26. -Ja tańczę w zespole 14 lat. Zaczęłam w wieku 4 lat. Z panią Izą znamy się od kiedy miałam dwa latka. Mamy próby dwa razy w tygodniu – mówi Kasia Puzewicz, studentka UKW. -Jestem w zespole około trzech lat. Mam w sercu górali żywieckich. Występy to dla mnie pasja już na całe życie. Jak człowiek się raz zakocha, już z tego nie wyjdzie – dodaje Igor Żurawski, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
11 listopada Płomienie wystąpią w Miejskim Centrum Kultury. Tego dnia przypadnie Święto Niepodległości i rocznica śmierci Andrzeja Szwalbego. – Robimy wielki koncert „Płomienie Szwalbemu”. A dziś nasza młodzież będzie brała udział w przedsięwzięciu Teatru Galimatias. W siedzibie klubu Logistyk wystąpią wspólnie ze śpiewającymi seniorami. To nie będzie koncert ludowy, lecz w klimacie lat 20 i 30 XX wieku. Takie rzeczy też robimy. Każdy może do nas dołączyć, spróbować. Nikogo nie wykluczamy. To jest umiejętność, która się przydaje na całe życie. Trzylatki zaczynają tańczyć parami i tak zostaje. W grudniu i styczniu jestem nerwowa, bo nikogo prawie nie ma na próbach. Naszą młodzież wszyscy „wypożyczają” na studniówki. Z taką osobą można się najlepiej ubawić – dodaje na koniec Izabela Grochowska.
Zapisz się do naszego newslettera!