Młyny Rothera w finale Konkursu Lider Dostępności 2025. Miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Wystawy stałe w Młynach Rothera są dostępne dla wszystkich/fot. Młyny Rothera

Poznaliśmy finalistów 10. edycji konkursu „Lider Dostępności”. Młyny Rothera znalazły się w zaszczytnym gronie budynków przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Lider Dostępności” to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Od lat promuje projekty i rozwiązania architektoniczne, dzięki którym publiczne przestrzenie są dostosowane do osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby.

W kapitule konkursu zasiadają architekci, urbaniści, a także specjaliści z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego. Znaleźli się w niej również eksperci zgłoszeni przez Kancelarię Prezydenta RP.

Nagrody w konkursie Lider Dostępności są przyznawane w 9 kategoriach. Miasto Bydgoszcz po konsultacjach z koordynatorem ds. dostępności architektonicznej zgłosiło Młyny Rothera w kategorii obiekt zabytkowy.

Po posiedzeniu kapituły 10. edycji konkursu Lider Dostępności poznaliśmy finalistów. Obrady odbyły się pod przewodnictwem ministra Piotra Ćwika, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP.

W tym roku do konkursu napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń – 85. Do finału zakwalifikowało się 29 obiektów i przestrzeni, 4 kandydatki do nagrody Architekt/Urbanista i 4 do nagrody Koordynator ds. dostępności, spośród których kapituła w tajnym głosowaniu wybrała 9 Laureatów i 8 wyróżnionych.

Oprócz Młynów Rothera w finale znalazły się takie obiekty jak: Siedziba Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Harmonia – Świętokrzyska Zagroda Kultury, Dom Opieki Wytchnieniowej Kokoszka we Wrocławiu, Wodny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach   czy Centrum Usług Publicznych w Opolu.

Zwycięzców 10. edycji konkursu Lider Dostępności poznamy podczas gali w Pałacu Prezydenckim.

Młyny przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

W Młynach Rothera dostępne są trzy wystawy stałe: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, „Młyn-Maszyna” oras „Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA)”. Instytucja dopełnia wszelkich starań, aby wszystkie wydarzenia były jak najbardziej dostępne. W minionym roku została zrealizowana wystawa „Przez dotyk”, której autorką jest Teresą Miotke-Sowińska. Ekspozycja, stworzona z myślą o osobach niewidomych, pozwalała na odkrywanie sztuki za pomocą zmysłu dotyku. Powstała we współpracy z Ośrodkiem Braille’a w Bydgoszczy. Oprócz tego zorganizowano m.in.: specjalne oprowadzania po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” dla osób niewidomych i niedowidzących. W przestrzeniach Młynów prezentowano wystawę balansujących rzeźb Jerzego Kędziory, które osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły poznać za pomocą dotyku. Udostępniono przestrzeń dla kampanii „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” skierowaną do osób z niewidocznymi chorobami. Młyny Rothera współpracują ze Stowarzyszeniem MY TEŻ, które realizuje w  przestrzeniach budynku działania dla dzieci z niepełnosprawnościami, z doświadczeniem migranckim.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter