Młyny Rothera z tytułem „Modernizacja Roku”. Nagroda w ogólnopolskim konkursie

Zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz z nagrodą / Fot. Nadesłane

Ponad 160 tys. osób odwiedziło w tym roku Młyny Rothera, więc na pewno się spodobały. Odnowiony zabytek XIX-wiecznego przemysłu został nagrodzony tytułem „Modernizacja Roku” w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”.

Rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala odbyła się w środę (28 września) na Zamku Królewskim w Warszawie. Statuetkę za zwycięstwo tej miejskiej inwestycji i tytuł „Modernizacja Roku 2021” odebrała zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

W gali 26. edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” wzięli udział także projektant oraz wykonawca inwestycji, firma Budimex.

XIX-wieczny, potężny obiekt poprzemysłowy na Wyspie Młyńskiej to kompleks składający się z młyna (w środkowej części) oraz spichrzów: zbożowego i mącznego. Rewitalizacja tego budynku poprowadzona przez miasto znalazła się w gronie 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce. Odmieniony zabytek zdobył też tytuł „Arcydzieła sztuki budowlanej 2021 roku”.

Historia gmachu, który przez wiele lat stał i niszczał w centralnym punkcie miasta jest długa. Po tym, kiedy przestał być użytkowany przez Państwowe Zakłady Zbożowe stał się własnością prywatną. Został kupiony przez miasto. Powstała koncepcja modernizacji, rewitalizacji zabytkowych Młynów Rothera i zamiany ich w nowoczesny Park Kultury, z interaktywnymi ekspozycjami, przestrzeniami wystawowymi, salami do prac, coworkingu, restauracją oraz tarasem widokowym na dachu młyna. Przed gmachem zaprojektowano ogromny taras i fontannę. Przypomnijmy, że główne roboty budowlane i prace konserwatorskie przeprowadzone zostały w latach 2018-2021. Kosztowały ponad 110 mln złotych. Ze środków unijnych pozyskano: z POIiŚ – 13,5 mln zł i RPO – 10,5 mln zł.

Pierwszą ze stałych ekspozycji będą „Węzły” – ukazujące dzieje związków wody z człowiekiem i dziejami Bydgoszczy. Drugą – wystawa pt. „Młyn-Maszyna” – niedawno wybrano wykonawcę. Trwają prace koncepcyjne nad wystawą poświęconą możliwościom ludzkiego mózgu.

Udostępnij: Facebook Twitter