Myślowisko będzie mieć formę dyskusji / Fot. A.Hilbrecht/Mat. prasowe Młynów Rothera
Młyny Rothera zapraszają na trzy dni dyskusji o roli Boga we współczesnej kulturze i dzisiejszym stanie religii. Pierwsze spotkanie w poniedziałek o godz. 18.
– Młyny zapraszają na specjalną edycję „Myślowiska miejskiego – filozoficznie o współczesności”. Tym razem w przytulnym wnętrzu Spichrza Zbożowego odbędą się „Rekolekcje filozoficzne” – informują organizatorzy. W dyskusji wezmą udział specjalnie zaproszeni goście: prof. Tadeusz Bartoś, ks. prof. Andrzej Kobyliński i prof. Marek Szulakiewicz. – Zastanowią się nad tym, czy da się jeszcze filozoficznie ocalić tematykę religii oraz Boga i zebrać ją w nową całość. Myślowisko miejskie – filozoficznie o współczesności” to spotkania pełne rozmów i dyskusji na tematy ważne, niekiedy nawet trudne i wykraczające poza logikę spraw codziennych – piszą organizatorzy Myślowiska.
Myślowisko – trzy dni filozoficznych dyskusji
Spotkania w poniedziałek oraz wtorek i środę rozpoczynają się o godz. 18. Do udziału w spotkaniach Młyny Rothera zapraszają przede wszystkim mieszkanki i mieszkańców, którzy szukają przestrzeni do wymiany myśli, poglądów i spostrzeżeń.
– Wierzę w to, że przestrzeń instytucji kultury to także przestrzeń refleksji i swobodnej wymiany myśli. Post, rekolekcje – tradycje religijne proponują różne formuły zatrzymania się i powrotu do kwestii fundamentalnych. Jestem ciekaw co wyniknie z pomysłu Daniela Soboty na zderzenie praktyki rekolekcyjnej z myśleniem filozoficznym. Może narodzi się nowa tradycja? A wszystko po to, by uczynić filozofię bliższą mieszkańcom i mieszkankom – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów.
Gospodarzem spotkań jest prof. Daniel Sobota, filozof, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Spotkania mają charakter rozmowy prowadzonej przez Daniela Sobotę z gośćmi, którzy stają się filozoficznymi przewodnikami. Do udziału w dyskusji zaproszona jest również publiczność – można pytać, komentować, wątpić i dzielić się przemyśleniami.
Żyjemy w czasach wielkiego przesilenia religijnego, w którym dawne rozumienie „spraw ostatecznych” uległo głębokiej dekonstrukcji. Jak można dziś – w dobie powszechnego „odczarowania świata”, rozwoju technonauk, upadku idei humanizmu, postępującej sekularyzacji, konsumpcjonizmu, zaniku praktyk rytualnych, rozpadu tradycyjnego fundamentu moralności i kultury, kryzysu dawnych wartości i przekonań, samorozpadu kościołów – nie odwołując się do tradycyjnych schematów, pytać jeszcze o religię i Boga? O Boga, który jest? Który jest, ale jest bezsilny i „bez bycia”? O Boga, który może nadchodzi albo i nie… – mówi Daniel Sobota, gospodarz Myślowiska.
Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy – TUTAJ.