50-lecie istnienia obchodzi Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Politechniki Bydgoskiej. Połączenie go z Wyższą Szkołą Inżynierską zbudowało fundament do powołania Akademii Techniczno-Rolniczej, która w ub. roku przekształciła się w Politechnikę Bydgoską.
Wieczorowa, a potem Wyższa Szkoła Inżynierska, która powstała w 1964 roku, to początek wyższego kształcenia technicznego w Bydgoszczy. W połowie lat 60. zaczęła także działać filia Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Ten rodzaj kształcenia miał w mieście tradycję sięgającą początku XX wieku i czasów zaboru pruskiego. W 1906 roku, przy pl. Weysenhoffa zbudowano gmach Instytutu Rolniczego im. cesarza Wilhelma.
W 1972 roku bydgoska filia poznańskiej uczelni rolniczej uzyskała status samodzielnej jednostki organizacyjnej jako Zamiejscowy Wydział Rolniczy z Oddziałem Zootechnicznym. Studenci uczyli się w budynkach przy ul. Bernardyńskiej 6, Mazowieckiej 28, Hetmańskiej 28 oraz w Osielsku. Dwa lata później nastąpiło połączenie Wyższej Szkoły Inżynierskiej oraz wydziału rolniczego o powstała Akademia Techniczno-Rolnicza. WSI miała wówczas cztery wydziały i zatrudniała 284 nauczycieli akademickich, a filia AR w Poznaniu w wydziałem rolniczym i oddziałem zootechnicznym, zatrudniała ich 80. W 1975 roku utworzono Instytut Zootechniczny. W roku 1984 powstał Wydział Zootechniczny, który w 2006 został przemianowany na Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, wtedy już część Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Obecnie wydział kształci studentów na trzech kierunkach: zootechnika, zoofizjoterapia, inspekcja weterynaryjna.
Zjazd na 50-lecie Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt
Uroczystości związane z jubileuszem zaplanowano na 17 września. Rozpoczną się od części oficjalnej w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej w Fordonie, przy ul. Kaliskiego. Tam zostanie wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników zjazdu. Potem, w siedzibie Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, absolwentów i sympatyków WHIBZ przywitają pracownicy, możliwe będzie zwiedzenie nowoczesnej infrastruktury wydziału oraz zapoznanie się z aktualną ofertą kształcenia i badań. Wieczorem organizatorzy zapraszają uczestników na uroczysty bankiet. Szczegóły – TUTAJ.