Za nami piąta edycja konkursu „Przechodzący przez rzekę”, w którym nagradzane są najlepsze pozarządowe inicjatywy. W tym roku doceniono inicjatywy „Katapulta – odskocznia od trudnej rzeczywistości” Fundacji Dignitate oraz Wielki Wyścig Butelkowy, organizowany przez grupę Sławek&Przyjaciele.
Od 2018 roku wybierane są najlepsze bydgoskie inicjatywy i inicjatywy partnerskie. „Przechodzący przez rzekę” to wspólna inicjatywa prezydenta Bydgoszczy oraz Bydgoskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
-Miasto nie ustaje we wspieraniu organizacji pozarządowych. Dzięki takiemu miejscu, jak BCOPiW wiele stowarzyszeń i fundacji właśnie tutaj mogło rozpocząć swoją działalność i dzięki temu pomagać i wspierać bydgoszczanki i bydgoszczan – mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
Dignitate znaczy godność. Przywracamy ją rodzicom
W tegorocznej edycji największe uznanie jury zdobyła inicjatywa „Katapulta – odskocznia od trudnej rzeczywistości”. To szereg działań wspierających opiekunów dzieci nieuleczalnie chorych. Realizuje je Fundacja Dignitate. Jej prezesem jest Beata Orłowicz, która w swojej pracy wykorzystuje osobiste doświadczenia. – Wiedziałyśmy, że robimy ważną rzecz, lecz byłyśmy przekonane, że jesteśmy zbyt młodą organizacją, że jeszcze zbyt mało zdziałałyśmy. Cieszę się, że mam taki wspaniały zespół. Oglądamy ogrom cierpienia w domach naszych podopiecznych. Powinniśmy wszyscy więcej się uśmiechać, być otwarci na drugiego człowieka, czuć wdzięczność za każdy dzień. Sama mam niepełnosprawnego syna, pytam się każdego dnia o jego przyszłość, podobnie jak inni rodzice chorych dorosłych. Społeczeństwo marginalizuje opiekunów osób niepełnosprawnych, ich żal i współczucie ogranicza się do osób chorych. A ja chcę działać dla tych rodziców za ich życia, też mają prawo do szczęścia. Teraz robimy sobie wakacyjną przerwę, 6 września powracamy z charytatywnym koncertem w MCK-u. Każdy może się do nas zgłosić, opisujemy nasze działania na facebooku. – mówi Beata Orłowicz.
Kapituła zdecydowała tez o przyznaniu dwóch wyróżnień. Otrzymali je:
- Stowarzyszenie Różowa Wstążeczka: „Nie jesteś sama”
- Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom: „Onko-Mikołaje”
Podziękowania za udział w konkursie otrzymali:
- Zrzeszenie Harcerskie Piąta.Pl: Gwiazdka dla Bohatera 2022;
- Ukraiński Klub Kulturalno- Oświatowy: Pani Svitłana Mykytyn Ukraiński Klub Kulturalno- Oświatowy;
- Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy Pałac: Oblicza Uzależnień- program edukacyjno- informacyjny z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom;
- Fundacja Arka Bydgoszcz: Arteterapia plastrem na zranioną duszę- Podpatrując Polę Negri;
- Slavos – Słowiańska Pracownia Kultury i Dialogu: Prawo do życia- realizacja reportażu na temat praw człowieka w ramach Bydgoskiego Roku Praw Człowieka.
Sławek i Przyjaciele
W kategorii na najlepszą inicjatywę partnerską 2022 r. laureatem została inicjatywa Nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele. To ona organizuje Wielki Wyścig Butelkowy – kulminacyjny punkt Steru na Bydgoszcz. O początkach tego kultowego dziś wydarzenia, opowiadał Sławomir Piotrowski. – Pamiętam, jak kilka lat temu oglądałem w Bydgoszczy Wielką Wioślarską. Było fajnie, jednak publiczność długo czekała w jednym miejscu, żeby przez chwilę zobaczyć zawodników. Ludzie nie byli do końca zaangażowani. Chciałem, żeby bydgoszczanie zaczęli się bardziej bawić, załatać tą pustą dziurę. Krótko po tym był pierwszy Ster na Bydgoszcz. W urzędzie patrzyli na mnie trochę jak na kosmitę. Nie mówiłem „dajcie mi kasę, dajcie mi ludzi” tylko „chcę zrobić fajną imprezę”. W Wyścigu Butelkowym każdy ma równe szanse. Nikt nie stoi na straconej pozycji. Wszyscy dostają te same materiały – tylko od drużyny zależy, jaką „łódkę” zbudują i jak wykorzystają umiejętności. W jednej edycji startowali ówcześni wicemistrzowie olimpijscy – obok nich . To jest przede wszystkim zna starcie stawiły się różne drużyny, nikt nie czuł presji, to była fajna rywalizacja a przede wszystkim zabawa. Mimo upływu 14 lat ludzie nadal zaskakują mnie swoją kreatywnością – mówił Sławomir Piotrowski.
Wyróżnienie otrzymała Fundacja Dignitate: Beauty Day dla mam – opiekunek osób z niepełnosprawnościami, a podziękowanie na udział w konkursie odebrała Fundacja Kulturalna Fabryka Lloyda: Wieczór Portugalski z Muzyką Fado na Żywo oraz za inicjatywę Konkurs Wokalny im. Zbigniewa Wodeckiego „Sobą być”.