Najpierw ul. Toruńska, potem Fordońska i Perłowa – w grudniu świetne informacje dla mieszkańców

We wtorek 28 listopada nowe torowisko przy ul. Perłowej testowały tramwaje. Na liniach regularnych pojawią się tam od 9 grudnia / Fot. ZDMiKP /

Przebudowane jezdnie ulicy Toruńskiej i Fordońskiej, a także torowisko przy ul. Perłowej za kilka dni będą udostępnione do ruchu. Tramwaje na linii numer 11 połączą Bielawy z Fordonem trasą przez Górny Taras.

Zacznijmy od najważniejszych informacji dla kierowców, które w środę (29 listopada) przekazał ZDMiKP:

– w sobotę (2 grudnia) będzie można już przejechać jezdnią północną ul. Toruńskiej (od ogródków działkowych)

– w przyszły piątek (8 grudnia) to samo stanie się na zamkniętym obecnie fragmencie ul. Fordońskiej po po południowej stronie. Znikną więc tymczasowe ronda przy ul. Bałtyckiej i Fabrycznej

Perłowa dla tramwajów

Kluczowa jest także wiadomość dla pasażerów komunikacji publicznej:

– 9 grudnia (sobota) wykonawca, firma Trakcja, planuje udostępnić do ruchu linie tramwajowe z wykorzystaniem mostu nad Brdą i torowiska wzdłuż ul. Perłowej. Tą trasą pojadą tramwaje linii 11 z Bielaw do fordońskiego Osiedla Niepodległości. Przez nowy most i Perłową będą się także poruszać tramwaje na liniach 4, 7 i 8.

We wtorek (28 listopada) torowiskiem przy ul. Perłowej przejeżdżały już – testowo- tramwaje. Próby wypadły pomyślnie, dzięki czemu w sobotę 9 grudnia tramwaje pojadą nie tylko przez nowy most na Brdzie, ale również przez ul. Perłową w kierunku Wyżyn i Kapuścisk.

Z nowego mostu nadal korzystać będzie też linia nr 6. Wybrane kursy linii nr 76 będą wydłużone do ronda Jagiellonów.

Sygnalizacje świetlne na Fordońskiej

Kierowcy nie będą już pokonywać tymczasowych rond na remontowanym odcinku Fordońskiej.

– W minionym tygodniu od strony ul. Fordońskiej (przy uczelni) układana była nowa nawierzchnia oraz kontynuowane były roboty kanalizacyjne od strony ul. Toruńskiej. W obrębie skrzyżowań montowana była sygnalizacja świetlna. Trwają też prace przy chodnikach. Wykonanie tych prac pozwoli w piątek 8 grudnia udostępnić do ruchu południową jezdnię ul. Fordońskiej oraz sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z ul. Kazimierza Wielkiego – zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Po otwarciu [południowego fragmentu Fordońskiej zlikwidowane będą tymczasowe ronda przy ul. Bałtyckiej i ul. Fabrycznej oraz moście Kazimierza Wielkiego. W tych miejscach, na skrzyżowaniach włączona zostanie ponownie sygnalizacja.

Ulica Toruńska z nową nawierzchnią

Wykonawca prac już w zeszłym tygodniu ułożył ostatnią warstwę nawierzchni na północnej jezdni ul. Toruńskiej (od strony ogródków działkowych) oraz na trasach rowerowych. W sobotę (2 grudnia) jezdnia północna ul. Toruńskiej zostanie udostępniona do ruchu wraz z sygnalizacją świetlną przy ul. Perłowej oraz ul. Spokojnej. Zlikwidowane zostanie też tymczasowe rondo przy siedzibie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Kontynuowane są jeszcze prace przy układaniu nawierzchni przy „starym moście” Kazimierza Wielkiego, roboty przy chodnikach i drogach rowerowych. Zakończenie wszystkich prac firma Trakcja SA planuje na początku przyszłego roku. Przypomnijmy, inwestycja o wartości prawie 170 mln finansowana jest z wykorzystaniem środków unijnych. W jej ramach powstały między innymi dwa mosty (drogowy i tramwajowy) oraz modernizowane są torowiska w rejonie ulic. Toruńskiej, Perłowej i Fordońskiej. Posadzono łącznie ponad 360 drzew i 1130 krzewów.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!


Udostępnij: Facebook Twitter