Najstarsza kajakarka w Polsce płynie w bydgoskich regatach. Jadwiga Nienałtowska-Swacha – rocznik 1939

Jadwiga Nienałtowska-Swacha/ Fot. Mikołaj Sobczak/portel.pl

Jadwiga Nienałtowska-Swacha weźmie udział w odbywających się w sobotę i niedzielę w Bydgoszczy Ogólnopolskich Regatach Masters. Najstarsza kajakarka w Polsce pochodzi z Elbląga i nie jest to jej pierwszy występ w naszym mieście.

W ten weekend, 8-9 czerwca odbywają się w Bydgoszczy Ogólnopolskie Regaty Masters o Puchar Prezydenta Miasta. Najstarszą zgłoszoną zawodniczką jest pani Jadwiga Nienałtowska-Swacha z klubu Korona Elbląg. Uważana jest za najstarszą aktywną kajakarkę w Polsce, a może i na świecie. W sobotę odbierze specjalną nagrodę – dyplom, upominek  i puchar od prezydenta Bydgoszczy.

W naszym mieście startowała już wcześniej. Była uczestnikiem mistrzostw świata mastersów w 2022 roku. Pływa z reguły na długich dystansach i rekreacyjnie, ale wówczas popłynęła w sportowej rywalizacji. Wystartowała w dwójce mix na 500 metrów. – W finale start prawie idealny, jesteśmy na drugim miejscu. I siodełko mi się w kajaku poluzowało. Chwilę nas zakołysało i to wystarczyło. Rywale nas wyprzedzili i skończyliśmy na trzecim miejscu. Na tych samych mistrzostwach byłam czwarta w jedynce na 200 metrów. Ale było naprawdę pięknie. Spotkali się kajakarze z całego świata – wspomina w tekście opublikowanym na elbląskim portalu portel.pl.

Mówi tam, o swym dzieciństwie i zakochaniu w wodzie. – Pierwszą łódką była łódź rybacka. Pływałam z dorosłymi po Bugu, a jak łódka była pusta to lubiłam posiedzieć sama. Wzdłuż mojej wsi Zgleczewo Szlacheckie ciągnęło się jezioro.

Od 1949 roku mieszka w Elblągu. Zaczęła uprawiać turystykę kajakową. – Żadnego turystycznego spływu nie opuściłam. Przepłynęłam m. in. cały Dunaj na Węgrzech. Bardzo urzekła mnie Norwegia, przede wszystkim krajobrazy – wspomina w portel.pl

Udostępnij: Facebook Twitter