„Napoleon, czarownice i róża” – legendy fordońskie trafią na ekran

Fordońskie legendy ożyją na nowo w serii krótkich filmów. Przed kamerą staną uczniowie klas humanistyczno-teatralnych z XV Liceum Ogólnokształcącego.

– Chcemy przedstawić w nowoczesny, przystępny sposób historię Fordonu. Zrealizujemy serię krótkich filmów, które zostaną opublikowane na profilach społecznościowych partnerów projektu: Fordon na co dzień, XV LO, Kino Jeremi czy Hangar Kultury – opowiada Błażej Bembnista, koordynator i pomysłodawca projektu. Impulsem do realizacji projektu była publikacja publikacja „Fordońskie legendy i przypowieści” autorstwa Henryka Wilka – zmarłego w 2021 roku pedagoga i badacza historii Fordonu. Zbiór zawiera szereg opowieści związanych z powstaniem Wyszogrodu i Fordonu oraz ich dalszą historię.

Legendy Fordonu, które ożyją

Fordońskie legendy odtworzą przed kamerą uczniowie XV LO. W czasie pracy młodzi artyści wezmą udział w warsztatach z udziałem ekspertów, z którymi przygotują poszczególne scenariusze. Na filmach ukazane będą np. Rynek w Starym Fordonie, obecne otoczenie Góry Szybowników czy Dąb Napoleona.

Oglądając kilkuminutowe nagrania, będzie można dowiedzieć się, dlaczego dąb na Tatrzańskim zwą Dębem Napoleona, skąd wywodzą się nazwy Mariampol i Pałcz, czy też poznać historię róży w herbie Fordonu. Klimat odtwarzanej epoki pomogą stworzyć unikalne kostiumy i rekwizyty.

Na Tik-Toka i You Tube

Filmy ukazujące fordońskie legendy, zostaną nagrane w dwóch wersjach – dłuższej i krótszej. Dzięki temu trafią na różne kanały social-media, w tym bijącego rekordy popularności wśród nastolatków Tik-Toka. Zamysłem twórców jest trafienie do szerokiego grona odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. To właśnie oni mają zacząć budowę silnej tożsamości kulturowej z miejscem, w którym żyją.

Efekty prac przed kamerą zostaną zaprezentowane już w listopadzie. Projekt „Napoleon, czarownice i róża” uświetni kilka ważnych dla Fordonu rocznic – w tym 50-lecie przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy i 40-lecie zasiedlenia pierwszych nowych fordońskich bloków.

Projekt „Napoleon, czarownice i róża” jest realizowany we współpracy facebookowej grupy „Fordon na co dzień” i XV LO. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022”.

Plakat promujący projekt/ Fot. nadesłane



Udostępnij: Facebook Twitter