Narodowy Dzień Zwycięstwa. 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Bydgoszczy

Obchody przy Pomniku Wolności w Bydgoszczy / Fot. R.Sawicki/UMB

8 maja obchodzimy rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się w kościele św. Piotra i Pawła oraz pod Pomnikiem Wolności.

Mieszkańcy Bydgoszczy uczcili w poniedziałek (8 maja) pamięć wszystkich ofiar II wojny światowej. Po mszy w kościele św. Piotra i Pawła uczestnicy obchodów zebrali się na pl. Wolności. Były obecne władze Bydgoszczy, parlamentarzyści ziemi bydgoskiej, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, biskup Krzysztof Włodarczyk oraz kombatanci i przedstawiciele Wojska Polskiego, oficerowie krajów sojuszniczych służących w bydgoskich jednostkach NATO, konsulowie honorowi oraz delegacje wyższych uczelni i szkół. W asyście kompanii honorowej 1. Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz bydgoskiej orkiestry wojskowej złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

-Pragnę złożyć hołd tym, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju. Chcę wyrazić wdzięczność i szacunek dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy poświęcali się w walce o wolność, za bohaterską postawę i zaangażowanie w działalność podziemną. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zarówno nasze miasto, jak i cała Polska mogła zostać ostatecznie wyzwolona. Niemała w tym sukcesie była również rola naszego wybitnego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, którego praca nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy przyspieszyła upragnione, alianckie zwycięstwo – powiedział podczas uroczystości prezydent Rafał Bruski.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter