Naukowcy z UKW, wspólnie m.in. z ekspertami z Niemieckiego Centrum Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, będą tworzyć narzędzia badawcze do monitorowania i analizy ekstremalnych zjawisk klimatycznych. Celem badań jest wypracowanie wspólnej strategii działania i wsparcia dla państw Europy Wschodniej w zakresie prognozowania np. gwałtownych ulew.
Pojawiające się nagle ekstremalne zjawiska to jeden z problemów klimatycznych, z którymi muszą się zmierzyć nie tylko naukowcy. Gwałtowne ulewy powodujące powodzie czy zalewanie ulic miast występują coraz częściej. Spotykamy się z nimi także w Bydgoszczy, a program budowy zbiorników retencyjnych w mieście ma zapobiec ich skutkom.
Naukowcy z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy właśnie dołączyli do konsorcjum, które chce opracować narzędzia badawcze ekstremalnych zjawisk w Europie Wschodniej. Bydgoska uczelnia została zaproszona do współpracy przez Niemieckie Centrum
Obserwacji Ziemi oraz Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki. 120 tys. euro na badania o roboczym tytule „Sieć monitoringu do analiz wpływu ekstremalnych zjawisk klimatycznych w Europie Wschodniej” przekazało niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.
– Cieszymy się, że dołączamy do międzynarodowej sieci wybitnych specjalistów, dzięki czemu Wydział Nauk Geograficznych będzie mógł aktywnie przyczynić się do rozwoju wiedzy o zmianach klimatycznych i ich wpływie na nasze środowisko oraz społeczności – komentuje
dziekan Wydziału Geografii UK, dr hab. Michał Habel, który obok byłego pracownika Wydziału Geografii UKW dr Michaela Märkera, jest inicjatorem przedsięwzięcia.
Projekt rozpocznie się od maja 2025 roku i będzie miał na celu rozwój zaawansowanych narzędzi badawczych do monitorowania i analizy ekstremalnych zjawisk klimatycznych oraz wypracowanie wspólnej strategii działania i wsparcia dla regionu Europy Wschodniej. Poza bydgoskimi naukowcami skład międzynarodowego konsorcjum to uznane instytucje naukowe takie jak: Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (Niemcy), Wydział Geografii Fizycznej i Geoekologii Uniwersytetu Karola (Czechy), Wydział Nauk Rolniczych i Zarządzania Środowiskiem Uniwersytetu w Debreczynie (Węgry), instytut AgFutura Technologies (Macedonia).
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!