Nie marnuj jedzenia po świętach. Zostaw je w bydgoskich jadłodzielniach

Jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy / Fot. archiwum

Polacy marnują tony jedzenia po świętach Bożego Narodzenia. Aby uratować żywność, można ją zostawić w jadłodzielniach. Kilka takich punktów jest w Bydgoszczy.

Jednym z poświątecznych problemów ludzi, oprócz przejedzenia, jest często zagwozdka, co zrobić z jedzeniem, które zalega w lodówce po świętach.

Według aplikacji Too Good To Go w Polsce w okresie grudniowych świąt w 2023 roku zmarnowano nawet 1,6 kg jedzenia na jedną osobę. Dania i produkty zalegają w lodówkach nawet do końca roku.

Jadłodzielnie. Zostaw żywność w centrum Bydgoszczy

Aby uniknąć marnotrawstwa, polecamy pozostawienie jedzenia w jadłodzielniach, czyli specjalnych punktach przystosowanych do przechowywania żywności, z których w każdej chwili mogą skorzystać osoby potrzebujące.

W Bydgoszczy dostępne są jadłodzielnie Wyższej Szkoły Gospodarki: przy ul. Obrońców Bydgoszczy 1 (Żłobek Akademicki) oraz przy frontowym wejściu bazyliki, przy al. Ossolińskich 2. To szafy, w których są lodówki i regały. Czynne całą dobę. Pojawiły się już w nich pierwsze świąteczne potrawy.

Można też zostawić jedzenie we „Wspólnej Spiżarni” przy ul. Gdańskiej 79 prowadzonej przez Fundację Chcepomagam. Przed przyjazdem należy się skontaktować pod numerem: 508 805 370.

6 lat działania Jadłodzielni Wspólna spiżarnia
Jadłodzielnia „Wspólna Spiżarnia” / Fot. B.Witkowski / UMB

Dobrodzielnia w Fordonie

Dobre do spożycia i odpowiednio zapakowane jedzenie można pozostawić również w Dobrodzielni Wisła Stary Fordon przy ul. Piekary 1. Należy pamiętać, że do punktu przynosimy jedzenie, które sami chcielibyśmy zjeść. Musi być odpowiednio zabezpieczone. Mile widziane są „wyroby własne” – zupy, ciasta itp. Każda potrawa powinna być opisana. Do Dobrodzielni nie przynosimy m.in. surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja, lub produktów napoczętych – jak otwarte puszki.

Pamiętajmy o ważnych zasadach, których należy przestrzegać przy oddawaniu jedzenia:

– Przynośmy tylko świeże, dobrze zapakowane jedzenie.

– Sprawdzajmy datę przydatności do spożycia.

– Dbajmy o porządek – zostawmy miejsce w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać.

Informacji o tym, jak nie marnować jedzenia (nie tylko od święta) możemy szukać również na licznych grupach facebookowych. Ideę foodsharingu warto warto kultywować przez cały rok.

Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter