<strong>Nietypowy plac zabaw w Bydgoszczy – drugiego takiego nie ma w regionie</strong>

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy wzbogaci się o nowe przedszkole, a wraz z nim powstanie plac zabaw, jakiego jeszcze w regionie nie było.

Ruszyła budowa przedszkola przy K-P SOSW nr 1 (na zdjęciu powyżej, plac budowy). Wykonawca, spółka Baupol, ma rok na wykonanie wszystkich prac. A tych zaplanowano naprawdę sporo. Ośrodek wzbogacił się o zabytkowy dwukondygnacyjny obiekt, pozyskany od Miasta Bydgoszczy, przy ulicy 3 Maja 11. Placówka, po gruntownej modernizacji i remoncie, będzie mogła przyjąć około czterdziestu przedszkolaków ze specjalnymi potrzebami.

Nowe gabinety i sale dydaktyczne

– Na razie przy naszej szkole podstawowej prowadzimy jedynie „zerówkę” do której zapisanych jest dziesięcioro dzieci, docelowo będzie ich jedenaścioro. Chcemy, by 1 września przyszłego roku do przedszkola mogło uczęszczać do 40 dzieci. Jesteśmy na etapie przygotowywania procesu rekrutacji mówi Beata Cieślińska, wicedyrektorka K-P SOSW nr 1.

Jak informują władze ośrodka, w budynku powstaną sale dydaktyczne oraz nowocześnie wyposażone gabinety: psychologa/pedagoga, logoterapii, rehabilitacji wzroku, okulistyczny (pełniący również rolę gabinetu pielęgniarki) i sala integracji sensorycznej z elementami sali doświadczenia świata.

Z pewnością atrakcją dla dzieci będzie plac zabaw. Nie będzie to jednak typowy plac, bo i dzieci, które trafią do przedszkola, będą miały specjalne potrzeby.

Rozbiórka budynku
Budynek przy 3 Maja, w którym powstanie przedszkole / Fot. B.Witkowski / UMB

Wielozmysłowy plac zabaw

Dzięki nowej placówce dzieci niewidome, słabowidzące i niedosłyszące będą miały odpowiednią opiekę – nie kryje zadowolenia dyrektorka. – Naszym głównym celem jest doprowadzenie do tego, by dzieci stały się samodzielne, a przedszkole ma być wstępem do tej samodzielności. Plac zabaw będzie więc wyposażony między innymi w ścieżkę polisensoryczną, zabawy ze światłem dla dzieci słabowidzących, zaplanowaliśmy też specjalną ściankę do wspinaczki dla maluchów. Wszystko zorganizowane zostanie pod kątem rozwijania dynamiki u podopiecznych. Chcemy stworzyć plac „wielozmysłowy”, by dzieci mogły wszystkiego dotknąć i wszystkiego posłuchać.

Nie są jeszcze znane zasady rekrutacji do nowej placówki. Wiadomo, że skorzystają z niej nie tylko dzieci słabosłyszące i niedowidzące, ale również te z niepełnosprawnością sprzężoną.

Nowatorskie metody pracy z dziećmi

Nasza kadra przygotowuje się już do nowych zadań, prawdopodobnie w zespole powitamy też kilka nowych osób – zapowiada Beata Cieślińska. – W przedszkolu wprowadzimy m. in. metody oparte na założeniach Reggio Emilia (zasady stosowane we wczesnej edukacji, gdzie brak jest ustalonego odgórnie planu nauczania, a każde dziecko traktowane jest tak, jakby miało nieograniczony potencjał rozwoju – red.), a także Marii Montessori (gdzie na pierwszym miejscu stawia się wzmacnianie możliwości dzieci, a nie „suche” przekazywanie wiedzy – red.).

Koszt realizacji przedsięwzięcia to ponad 5 milionów złotych, z czego 4,6 mln zł wynosi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa.

Udostępnij: Facebook Twitter