Prof. dr hab. Maciej Gloger
Prezydent Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo dr. hab. Maciejowi Glogerowi z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Maciej Gloger jest wybitnym znawcą kultury i światopoglądu epoki pozytywizmu polskiego. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na historii idei XIX wieku oraz twórczości Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej.
Brał udział w kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz w czterech zespołach grantowych. W latach 2013-2018 kierował grantem NPRH Pozytywizm w kulturze polskiej (źródła, transformacje, kontynuacje), w ramach którego opublikowano m.in. trzy ważne tomy pokonferencyjne (np. Między pozytywizmem a nacjonalizmem. Przemiany kultury polskiej w latach 1886-1918, Warszawa 2017) oraz cztery antologie publicystyki społeczno-politycznej i kulturalnej, m. in. Pozytywizm narodowy 1886-1918. Wybór publicystyki (Warszawa 2017) oraz „Stąd konserwatyzm jest pozytywizmem”. Myśl społeczno-polityczna młodych konserwatystów warszawskich i ich adherentów 1876-1918 (Kraków 2018, wespół z Wiesławem Ratajczakiem). Publikacje te przyczyniły się do istotnego zmodyfikowania i poszerzenia koncepcji pozytywizmu w kulturze polskiej oraz przełamania wielu stereotypów.
Spore uznanie zyskały jego monografie „Bolesław Prus i dylematy pozytywistycznego światopoglądu”(Bydgoszcz 2007) oraz „Sienkiewicz nowoczesny” (Bydgoszcz 2010). Opublikował książkę „Pozytywizm XX wieku. Od pracy organicznej do nowoczesnej świadomości narodowej” (Warszawa 2016). Zajmuje się także twórczością Josepha Conrada. Ostatnio opublikował rozprawę „Conrad i Chesterton. W stronę personalizmu” („Pamiętnik Literacki” 2023, z. 2). Jest czechofilem i bada polsko-czeskie związki kulturalne, w tym recepcję twórczości Sienkiewicza i innych pozytywistów w Czechach do 1938 roku.
Zapisz się do newsletter Bydgoszcz Informuje!