Nowa edycja Mobilnej Szkoły Recyklingu. Pierwsze spotkanie w Młynach Rothera. Ruszyły zapisy dla przedszkoli

Mobilna Szkoła Recyklingu 3.0 wystartowała. W środę, 6 marca, w inauguracyjnej ekologicznej lekcji wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47.

Mobilna Szkoła Recyklingu to autorski projekt miasta Bydgoszczy. Prelegenci odwiedzają szkoły i instytucje, gdzie prowadzą warsztaty dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. 6 marca rozpoczęła się trzecia edycja ekologicznych spotkań. Tym razem lekcję o ekologii odbiorą najmłodsi bydgoszczanie – 5- i 6-latkowie.

Chcę pomóc naszej planecie

Mobilna Szkoła Recyklingu to nauka poprzez mądrą zabawę. Każde spotkanie rozpoczyna krótki wykład aktywizujący uczestników. W trzeciej edycji wydarzenia prowadzi je Hanna Maszke. – Chcemy, żeby świadomość ekologiczna mieszkańców Bydgoszczy, zwłaszcza tych najmłodszych, wzrastała. Dlatego skupiamy się na przedszkolakach. Dzieci w tym wieku to ambasadorzy, jeśli chodzi o segregację i wprowadzanie właściwych nawyków w domach. Na spotkanie przygotowałam dla dzieci wiersz od Matki Ziemi. Chciałam zwrócić ich uwagę na duży problem śmieci w naturze. Myślę, że dzięki zabawom przeprowadzonym po wykładzie, jesteśmy w stanie trafić do świadomości. To edukacja stricte manualna, empiryczna, doświadczalna. Myślę, że świadomość dzieci jest na dobrym poziomie. Trzeba ją utrwalać i poszerzać – mówi edukatorka.

W inauguracji Mobilnej Szkoły Recyklingu 3.0 wzięli udział uczniowie klas pierwszych i drugich z SP nr 47. Dzieci bez problemu znajdowały odpowiedzi na niełatwe pytania dotyczące recyklingu. Doskonale wiedziały, do jakiego pojemnika trafia skórka od banana, a gdzie puszka po napoju. Zmartwił je list od Matki Ziemi i wiadomość o problemie śmieci.

– Musimy pomóc naszej planecie! – Matka Ziemia jest smutna! – Ja chcę, żeby Ziemia żyła! – Trzeba posprzątać śmieci żeby zwierzęta nie ginęły- krzyczały dzieci. Maluchy świetnie bawiły się w towarzystwie Bydgusi i Bydgusia – maskotek Czystej Bydgoszczy. Dla utrwalenia wiedzy zakończyły spotkanie ekologicznymi warsztatami.

W warsztatach ekologicznych prowadzonych w placówkach oświatowych w ubiegłym roku wzięło udział blisko 3,5 tyś. osób. Każde ze spotkań podejmowało zagadnienia takie jak: zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, recykling, idea zero waste i kompostowanie.

Zapisy na Mobilną Szkołę Recyklingu 3.0 w formie zajęć stacjonarnych w placówkach oświatowych, wystartowały 4 marca 2024 r. Tegoroczna edycja przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki). Zajęcie prowadzone będą w wybranej placówce.

Zgłoszenia przyjmowane są przez panią Hannę Maszke, tel. kontaktowy: 602 644 518, adres e-mail: h.maszke@wp.pl

Udostępnij: Facebook Twitter